Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsem obětí hrozného bezpráví, tvrdí Assange. Vyhrál prý bitvu, nikoli válku

Jsem obětí hrozného bezpráví, tvrdí Assange. Vyhrál prý bitvu, nikoli válku

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange poprvé od chvíle, kdy se zastavilo jeho předběžné vyšetřování, veřejně promluvil. Řekl, že poslední zlom v jeho případu, ve kterém čelil podezření ze znásilnění, považuje za důležité vítězství. První bitva podle něj ale neskončila. Assange promluvil z balkonu ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde se skrývá od roku 2012. Ačkoli se jeho postavení fakticky zlepšilo, stále budovu nemůže opustit, protože mu hrozí okamžité zatčení. USA navíc nadále označují za prioritu, že Assange „dostanou“.

Assange označil dnešek za významné vítězství nejen pro sebe, ale i pro systém lidských práv Organizace spojených národů. Podle svých slov se stal obětí „hrozného bezpráví“, které nemůže zapomenout, ani odpustit. Kritizoval, že je údajně sedm let zadržován, aniž by byl obžalován.

Teď podle Assange nic nekončí, opravdová válka prý teprve začíná. Jeho tým podle něj čeká právní bitva s Británií i Spojenými státy, se kterými chce nyní navázat dialog. Spojené království podle něj nadále odmítá potvrdit či vyvrátit, zda má v rukou žádost USA o jeho vydání.

Assange se na ekvádorskou ambasádu uchýlil v obavách, že po vydání do Švédska by ho Stockholm mohl následně předat Spojeným státům; ty chtějí Australana stíhat kvůli činnosti serveru WikiLeaks, který zveřejnil tajné dokumenty pocházející mimo jiné z prostředí americké diplomacie či armády.

Assange poděkoval OSN, Ekvádoru a jeho lidu i všem, kteří ho podporují. Kritizoval naopak Evropskou unii a její právní systém.

Za "ještě důležitější vítězství", než to, že Švédsko zastavilo předběžné vyšetřování jeho případu, označil Assange středeční propuštění Chelsea Manningové, která ještě jako Bradley Manning předala utajované informace právě serveru WikiLeaks. Původní třicetiletý trest jí na počátku roku zkrátil někdejší prezident USA Barack Obama.