Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsem si vědom, že Německu hrozí nebezpečí.“ Gauck se před hosty loučil s prezidentskou funkcí

„Jsem si vědom, že Německu hrozí nebezpečí.“ Gauck se před hosty loučil s prezidentskou funkcí

Joachim Gauck se v projevu vyslovil pro posílení bezpečnosti v Německu i za jeho hranicemi. Požadoval demokracii schopnou obrany i boje. Gauck funkci obhajovat nebude, v březnu ho nahradí nejspíš dosavadní ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

„Nyní, po téměř pěti letech, jsem si silněji vědom, že demokratickému a stabilnímu Německu hrozí i nebezpečí. A že bude třeba mnoho úsilí, abychom ho připravili na budoucnost,“ uvedl Gauck v proslovu předneseném před asi dvěma stovkami hostů, kteří se shromáždili v berlínském zámku Bellevue, sídle německých prezidentů.

V souvislosti s nedávným teroristickým útokem na vánoční trhy v Berlíně Gauck vyzval, aby bylo Německo silným státem. „Právní stát prohraje, když se prokáže být v boji s násilím a terorem příliš slabým či bezradným,“ řekl. Posílení bezpečnosti není podle něj ohrožením demokracie, ale podmínkou její ochrany.

Německo podle Gaucka musí převzít víc zodpovědnosti za dění v zahraničí. „S ohledem na výzvy naší doby a naše možnosti bychom mohli a měli činit výrazně více,“ dodal prezident.

Gauckův mandát skončí 18. března. Prezident už loni v červnu sdělil, že se o druhé funkční období ucházet nebude. Za důvod svého rozhodnutí označil vysoký věk, příští úterý oslaví někdejší luteránský pastor Gauck 77. narozeniny. Na konci druhého mandátu by mu tak bylo 82 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek