Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsem smutný, když vidím, jak se ničí naše historie. Trump kritizuje strhávání soch odkazující na otroctví

Jsem smutný, když vidím, jak se ničí naše historie. Trump kritizuje strhávání soch odkazující na otroctví

Odstraňování konfederačních památníků z amerických měst je smutné a pošetilé a připravuje Američany o připomínky jejich historie. V další reakci na debatu vyvolanou sobotními násilnostmi v Charlottesville to dnes napsal prezident Donald Trump, který se postavil na stranu zastánců zachování odkazu představitelů Konfederace hájící otroctví.

„Jsem smutný, když vidím, jak je historie a kultura naší skvělé země ničena odstraňováním našich krásných soch a památníků. Historii nemůžete změnit, ale poučit se z ní," napsal prezident na twitteru.

Právě odstraňování sochy jižanského generála Roberta Leeho z parku ve městě Charlottesville se v sobotu stalo důvodem pro uspořádání demonstrace několika skupin americké krajní pravice, mezi nimiž byli i neonacisté vybavení nacistickými symboly a vykřikující nenávistná hesla. Po nájezdu auta řízeného bělošským radikálem do účastníků protidemonstrace uspořádané odpůrci rasismu zemřela mladá obhájkyně práv menšin a 19 lidí bylo zraněno.

Trump rasismus po dvoudenním nátlaku odsoudil, později však vinu za násilnosti znovu připsal rovným dílem bílým rasistům i jejich odpůrcům, čímž vyvolal nebývale širokou záplavu nesouhlasných reakcí.

„Robert E. Lee, Stonewall Jackson - kdo bude další, Washington, Jefferson? Jak pošetilé!" pokračoval Trump v dnešním twitterovém prohlášení, když naznačil, že by někteří aktivisté mohli chtít odstranit po představitelích Konfederace i pomníky zakladatelů USA, neboť byli majiteli otroků.

Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po předloňském rasovém útoku v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů. Zatímco zastánci konfederačních pomníků či vlajek tvrdí, že jsou součástí bohaté americké historie, jejich odpůrci v nich vidí přežité symboly bělošské nadřazenosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek