Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsem tady, protože jsem uprchlík." Špičky technologického světa kritizují Trumpa. Co nabízejí?

„Jsem tady, protože jsem uprchlík." Špičky technologického světa kritizují Trumpa. Co nabízejí?

Donald Trump rozhodl, že do země nesmí dočasně lidé ze sedmi převážně muslimských zemí. Navíc zastavil přijímání uprchlíků na celých 120 dnů. A kritika se ozývá ze všech koutů. Zatím žádné rozhodnutí nového šéfa Bílého domu nevyvolalo větší nevoli, ale taky vlnu solidarity. Řetězec Starbucks dokonce slíbil, že do 5 let zaměstná 10 tisíc uprchlíků. Server Quartz oslovil významené americké společnosti a podnikatele. Podívejte se na 12 nejzajímavějších reakcí.

Spoluzakladatel Airbnb Brian Chesky na svém twitterovém účtu ihned uvedl, že mu nařízení nepřipadá správné a lidé se musí těch, kterých se dotýká, zastat. Dále taky nabídl ubytování uprchlíkům a těm, kdo se nemůžou dostat do USA a jsou imigračním výnosem postiženi.  

Kavárenský řetězec Starbucks zase uvedl, že chce zaměstnat v příštích pěti letech deset tisíc uprchlíků a začít s tím chce v USA. Oznámil to generální ředitel Howard Schultz. Chce se soustředit na běžence, kteří pracovali pro americkou armádu.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, byl vůbec prvním velkým podnikatelem, který se k tématu veřejně vyjádřil. Ve svém prohlášení napsal, že je rozhodnutím Donalda Trumpa znepokojen. Upozornil, že jeho praprarodiče utíkali do USA před nacismem, a rodina jeho ženy jsou uprchlíci z Vietnamu a Číny.  

Známý vizionář a podnikatel Elon Musk Donalda Trumpa v minulosti kritizoval. Překvapivě se ale stal členem jeho poradního týmu ohledně byznysu. Přesto byl k „migračnímu“ výnosu prezidenta kritický. „Mnoho lidí, kterých se negativně tato politika dotkne, jsou velkými zastánci USA,“ napsal.

Šéf Uberu Travis Kalanick se stal terčem kritiky veřejnosti, když přislíbil stejně jako Musk spolupracovat s Trumpovým týmem. Navíc vyvolal velký poprask, když údajně zhatil stávku taxikářů. Ti v New Yorku hodinu odmítali nabírat zákazníky na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho. Stávka měla vyjádřit solidaritu s těmi, kteří protestují proti zákazu vstupu cizinců, jak o něm Trump rozhodl. Ke stávce byli pozváni právě i řidiči služby Uber a řada z nich přislíbila svou účast. Krátce po zahájení stávky ale zveřejnil Uber na svém twitterovém účtu zprávu, že vyšší tarify jízdného skončily. Řidiči Uberu, kteří si zprávu přečetli, to pochopili tak, že skončila i stávka, a začali ostatním taxikářům brát zákazníky, což byl ale omyl. Stovky lidí pak na protest začaly mazat své účty u společnosti.

Sám Kalanick nicméně jasně vyjádřil nesouhlas s výnosem Donalda Trumpa a prohlásil, že se dotkne mnoha nevinných lidí. Oznámil, že řidiči Uberu, kteří se nemohou vrátit domů kvůli rozhodnutí prezidenta, dostanou kompenzaci.

Šéf Netflixu Reed Hasting se nikdy netajil tím, že s novým šéfem Bílého domu nesouhlasí. O výnosu prohlásil, že je „tak neamerický, že nás to všechny až bolí“. Podle něj toto rozhodnutí udělá Ameriku méně bezpečnou.

I v Microsoftu se dotýká rozhodnutí některých zaměstnanců. „Věříme, že imigrační právo může a mělo by ochránit veřejnost, aniž by se vzdala svobody slova a vyznání,“ řekl zástupce firmy.

I ve firmě Apple rozhodnutí kritizovali. „Apple věří ve význam imigrace,“ řekl ředitel společnosti Tim Cook. Dodal, že firma udělá vše pro to, aby podpořila zaměstnance, kterých se výnos přímo dotýká.

Google dal do fondu čtyři miliony dolarů na pomoc uprchlíkům. Šéf firmy Sundar Pichai byl jedním z prvních, kteří výnos kritizovali. V technologickém gigantu Googlu se rozhodnutí týká takřka 200 lidí. Spoluzakladatel firmy Sergey Brin se o víkendu připojil k protestům proti prezidentově rozhodnutí. „Jsem tady, protože jsem uprchlík,“ napsal miliardář, který se narodil v Moskvě a uprchl s rodinou před totalitním režimem. Bývalý vedoucí zaměstnanec Laszlo Bock upozornil, že přišel do USA také jako uprchlík. 

Šéf firmy Adobe Shantanu Narayen také neskrýval rozčarování. „Jako imigrant a americký občan, jsem znepokojen nedávnými exekutivními příkazy, které zamezují lidem sedmi národností vstup do Spojených států,“ napsal.

Společnost Amazon se snaží být co možná nejvíc nápomocná zaměstnancům, kterých se výnos týká a jsou zrovna na cestách. Pracuje na náhradním plánu.

Šéf firmy Mozilla Chris Beard prohlásil, že podobná nařízení jsou v rozporu s inovacemi a ekonomickým růstem. „Zákaz bude mít zbytečně negativní dopad na zdraví a bezpečí těch, kterých se to týká, a jejich rodin, a to ani nemluvím o těch, kteří prchají před terorismem, válkou a pronásledováním,“ napsal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek