Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme v tlakovém hrnci, který může vybuchnout," bouřili se dozorci věznice a zapalovali ohně

„Jsme v tlakovém hrnci, který může vybuchnout," bouřili se dozorci věznice a zapalovali ohně

V jedné z největších evropských věznic – francouzské Fleury-Merogis – se vzbouřili dozorci. Před budovou věznice, kde si odpykávají svůj trest i někteří nechvalně proslulí islamističtí radikálové, uspořádali v pondělí večer protest, který musela rozhánět policie. Zaměstnanci si stěžují na dlouhodobě špatné pracovní podmínky, kterým dle nich není věnována dostatečná pozornost.

Věznice Fleury-Merogis se nachází asi 25 kilometrů jihozápadně od Paříže. Trest si v ní odpykává i jeden z hlavních strůjců teroristických útoků v Paříži z listopadu 2015, při nichž bylo zabito 130 lidí, Salah Abdeslam. Zařízení se ale dlouhodobě potýká s přeplněností, která působí dozorcům nemalé potíže.

Tamní odbory uvádí, že v současné době je věznice přeplněná na 180 % své kapacity. Přebývá v ní více než 4 200 vězňů, na něž připadá několik stovek dozorců. Zhruba 150 pracovních pozic má věznice problém zaplnit. Personálního nedostatku zneužívají někteří nebezpeční kriminálníci, kteří své strážce neváhají napadnout.

„Vězni jsou stále mladší a páchají více a více násilí,“ uvedla agentuře AFP pod podmínkou zachování anonymity jedna z pracovnic, která ve věznici pracuje 15 let. „Pokud nedostanou, co chtějí, napadnou prvního dozorce, který kolem nich projde,“ dodala.  

K poslednímu incidentu mělo dle francouzských médií dojít minulý týden ve čtvrtek. Skupina osmi nezletilých vězňů napadla šest bachařů poté, co se dozorci snažili zkrotit bitku, která vypukla mezi vězni. Jeden dozorce skončil s rukou v sádře, druhému museli ošetřit nohu. Ostatní vyvázli s drobnějšími zraněními, které jim nezabraňují ve výkonu služby. Někteří ale pro jistotu absolvovali magnetickou rezonanci, protože při zásahu utrpěli ránu do hlavy.

Zhruba 350 jejich kolegů se v pondělí v podvečer sešlo před branami věznice, aby dali najevo svoji nespokojenost se situací v zařízení. „Nikdo si neuvědomuje, co se uvnitř děje. Jsme jako v tlakovém hrnci, který může přes noc vybuchnout,“ zuřil třiatřicetiletý dozorce Christian.  „Věznice jsou barometrem francouzské společnosti. Vybuchují, ale všichni před tím zavírají oči,“ myslí si. V létě by přitom mohla být kvůli dovoleným a tedy dalšímu výpadku personálu ještě výbušnější.

Demonstranti v pondělí zablokovali všechny vjezdy a výjezdy z věznice, barikády z dřevěných palet a pneumatik později zapálili. Policisté se snažili demonstranty od barikád odtlačit, ale narazili na odpor. Podle francouzských médií použili k rozehnání davu slzný plyn. Přístupové cesty do věznice se jim povedlo obnovit krátce po 23. hodině.

Podle deníku Le Monde se s neutěšenou bezpečnostní situací potýkají i další francouzské věznice. Protesty hrozí prakticky po celé zemi. Na čtvrtek je už například naplánován protest ve věznici Villepinte.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek