Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jste krutí fašisté, burácí znovu Erdogan. Už tu není vítán, ozývá se z Německa

Jste krutí fašisté, burácí znovu Erdogan. Už tu není vítán, ozývá se z Německa

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan znovu slovně útočí na Evropu. Uvedl, že je „fašistická a krutá“ jako v období před druhou světovou válkou, uvedla agentura Reuters. Oznámil taky, že přehodnotí vztahy své země s Evropskou unií po dubnovém tureckém referendu o posílení pravomocí hlavy státu. Místopředseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Volker Bouffier prohlásil, že Erdogan již není v Německu vítán.

Erdogan prohlásil, že Turecko se již nemůže nechat vydírat hrozbou přerušení přístupových rozhovorů s EU a migrační dohodou, v níž se Ankara zavázala de facto za několikamiliardovou úplatu zamezit toku přistěhovalců z Asie do Evropy. „Toto období skončilo,“ upozornil turecký prezident.

Řekl, že bude o vztazích s EU jednat po referendu plánovaném na 16. dubna, a naznačil, že od tohoto hlasování čeká přijetí ústavních změn směřujících k posílení jeho prezidentských pravomocí. Podle Erdogana po hlasování vznikne „velmi rozdílné Turecko“.

Nejvyšší turecký představitel vyzval představitele EU, aby se starali o sebe a nevměšovali se do toho, že v Turecku stále platí výjimečný stav. Ten byl zaveden po pokusu o převrat z loňského července. Poté následovaly čistky na všech úrovních státní správy a i v soukromém sektoru, což se projevilo mimo jiné tvrdými zásahy proti médiím. Desetitisíce lidí přišly o práci nebo skončily ve vězení. Tisíce Turků od té doby požádalo o azyl v EU, a to zejména v Německu.

Erdogan a turečtí ministři také opakovaně kritizují v poslední době hlavně Nizozemsko a Německo za to, že tyto země zabránily provádět agitaci na shromážděních určených pro exilové Turky, aby v referendu hlasovali pro změny. Německo v této souvislosti obvinili z nacistických praktik.

Bouffier, který je zároveň ministerským předsedou spolkové země Hesensko, dnes prohlásil, že „už toho bylo dost“. „Pan Erdogan a jeho vláda nejsou v zemi vítáni, a tak se tomu nyní musí rozumět,“ řekl Bouffier v rádiu DLF. Německá média informovala, že Erdogan plánuje ještě v březnu Německo navštívit, aby apeloval na zhruba 1,4 milionu tamějších tureckých imigrantů, kteří mohou volit, aby ústavní změny v referendu podpořili. Podle Bouffiera by taková návštěva vyvolala vážná bezpečnostní rizika. „Někdo, kdo nás uráží tímto způsobem, nemůže očekávat, že budeme shromažďovat tisíce policistů, aby ho chránili,“ řekl.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek