Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jste směšní, zuřil Juncker před europoslanci. Na zasedání se nikdo z nich neobtěžoval přijít

Jste směšní, zuřil Juncker před europoslanci. Na zasedání se nikdo z nich neobtěžoval přijít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se pořádně opřel do europoslanců. Podle něj je hanebné, že se drtivá většina z nich nezúčastnila debaty o skončeném předsednictví Malty v Radě EU na plenárním zasedání ve Štrasburku.

Na plenární zasedání ve Štrasburku přišlo pouhých 30 europoslanců z celkových 751. Předsedu Evropského parlamentu takový přístup hodně naštval a hned jak dostal slovo, pustil se do tvrdé kritiky.

„Evropský parlament je směšný, velmi směšný,“ zuřil Juncker. Pokud by na místě maltského premiéra Josepha Muscata, který přišel s europoslanci debatovat o půlroční práci své země v čele Rady, seděla německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron, „pak bychom měli plný sál“, vyčetl evropským zákonodárcům.

Podle předsedy Evropské komise by měl Parlament respektovat i představitele malých zemí. „Takového zasedání se už nikdy nezúčastním,“ oznámil Juncker.

Drsná kritika z úst předsedy Evropské komise pobouřila předsedu Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, který se jal europoslance vášnivě obhajovat. „Žádám vás, abyste volil jiná slova. Nejsme směšní,“ obrátil se na předsedu Evropské komise. Navíc je to parlament, který má kontrolovat komisi, a ne naopak, dodal Tajani.

Evropský parlament se s mizernou účastí europoslancům na zasedáních potýká dlouhodobě. „Podepíší prezenční listinu, odhlasují a pak odchází,“ popsal serveru Politico praxi v Evropském parlamentu jeden z úředníků.  

Interní pravidla Evropského parlamentu europoslancům ukládají, aby se plenárního zasedání ve Štrasburku účastnili alespoň jednou měsíčně. Svojí účast musí stvrdit podpisem v prezenční listině, jinak nedostanou příspěvek 306 euro na den, který jim má krýt výdaje spojené se zasedáním. Pokud se však europoslanec nezúčastní alespoň poloviny hlasování, krátí se mu příspěvek na polovinu, i když je na zasedání přítomen.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek