Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Junckera naštvala Trumpova podpora Brexitu. „Budu se zasazovat za nezávislost Ohia,“ řekl

Junckera naštvala Trumpova podpora Brexitu. „Budu se zasazovat za nezávislost Ohia,“ řekl

Americký prezident Donald Trump není v Bruselu příliš populární. Dokládá to i nové vyjádření šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který pohrozil, že se bude zasazovat za nezávislost amerického státu Ohio. Reagoval tak na Trumpův výrok, že po Británii by Evropskou unii měly opustit i další státy. 

„Nově zvolený americký prezident řekl, že ho Brexit potěšil, a vyzval další země, aby udělaly totéž,“ řekl Jucker podle deníku The Financial Times během návštěvy Malty. Dodal, že pokud toho Trump nenechá, bude sám propagovat nezávislost Ohia a „města Austin v Texasu“.

Server Politico.eu poznamenal, že Juncker svá slova pronesl den po oficiálním začátku rozvodu EU s Velkou Británií. Trumpův mluvčí Sean Spicer ve středu připomněl, že současný prezident vždy patřil mezi přední zastánce Brexitu.

Trump dlouhodobě vyjadřuje opovržení nad mnohostrannými organizacemi, jako je právě Evropská unie, a namísto toho chválí populisty a hlavy autoritativních režimů, jako je bývalý šéf britské strany UKIP Nigel Farage či prezident Filipín Rodrigo Duterte.

Juncker už dříve řekl, že po Trumpově nástupu je ve Spojených státech menší míra porozumění pro EU. "Mám dojem, že nová (americká) administrativa nezná Evropu do detailů, ale v Evropě mají detaily význam," řekl Juncker při příjezdu na summit.