Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K Rusku čelem, nebo zády? Francouzská pravice vybere prezidentského kandidáta

Francie se připravuje na nedělení druhé kolo primárek tradiční pravice. Favoritem je bývalý premiér Francois Filllon, který doma slibuje radikální reformy a na venek vstřícnější postoj k Rusku. Proti němu stojí také expremiér Alain Juppé. Ten je pro mírnější vylepšení stávajících systémů a na rozdíl od Fillona souhlasí se zachováním stávajícího tlaku na Moskvu. 

Fillon minulou neděli s přehledem zvítězil v prvním kole primárek, měl náskok 15,6 %. Následně ho také podpořila řada významných osobností, především bývalý prezident Nicolas Sarkozy, který ve volbě skončil až na třetím místě. Fillon podle průzkumů vyhrál i čtvrteční televizní debatu. Jeho šance na vítězství jsou vysoké, očekává se poměr hlasů 65 ku 35 procentům.

Francois FillonFrancois Fillonautor: ČTK

Dvaašedesátiletý Fillon je pro liberálnější politiku ve stylu Margaret Thatcherové. Ve srovnání s Juppém zastává tvrdší postup proti imigrantům. Jako přesvědčený katolík chce také omezit práva homosexuálů, především v otázce adopce. V Sýrii by se prý jako prezident ve jménu společného boje proti džihádistům nebránil spolupráci se syrským režimem, kterou praktikuje Rusko a odsuzuje Západ.

Juppé se více než Fillon zaměřuje na sociální otázky a lidská práva, rozhodně je pro kontinuitu tvrdé politiky vůči Moskvě a Damašku. Jemu by k nepředpokládanému vítězství mohli pomoct levicoví voliči, kteří se do pravicových primárek zapojili už minulý týden. Tehdy se snažili znemožnit úspěch Sarkozyho, teď by se mohli postavit proti Fillonovi.

Francouzské primárky: Expremiér a starosta Bordeaux Alain JuppéFrancouzské primárky: Expremiér a starosta Bordeaux Alain Juppéautor: ČTK

Rozhodne se francouzský prezident už o víkendu?

Vítěz nedělní volby by podle analytiků mohl být i celkovým vítězem prezidentských voleb, ve kterých budou obyvatelé hlasovat na jaře 2017. Pravice si totiž v tuto chvíli v průzkumech vede lépe než levice.

Kandidát vládních socialistů by měl být známý v lednu. Jestli se do nich zapojí i v současnosti oslabený prezident Francois Hollande, zatím není jasné. Případnou kandidaturu chce oznámit během prosince.

Jistá je v tuto chvíli jen účast předsedkyně stále oblíbenější krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové. Za téměř jistý se považuje její postup do druhého kola. V něm by se v květnu měla utkat s kandidátem Republikánů. Levicový kandidát, ať to bude kdokoli, podle průzkumů z prvního kola tentokrát nepostoupí. V soubojí Le Penová vs. Republíkán se pak očekává vítězství republikánského kandidáta. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek