Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K tragickému střetu chybělo 1,5 metru. Pentagon zveřejnil VIDEO riskantního manévru ruské stíhačky

K tragickému střetu chybělo 1,5 metru. Pentagon zveřejnil VIDEO riskantního manévru ruské stíhačky

Pentagon zveřejnil video s pondělním incidentem nad Černým mořem, během něhož se ruská stíhačka Su-27 nebezpečně přiblížila k americkému průzkumnému letounu a narušila dráhu jeho letu. Podle Američanů byly od sebe stroje vzdáleny jen 1,5 metru.

 
 

Americká armáda manévr odsoudila s tím, že „nebezpečné akce zvyšují riziko špatného odhadu a kolizí ve vzduchu.“ Podle mluvčí amerického námořnictva v Evropě Pamely Kunzeová americký letoun postupoval v souladu s mezinárodním právem a Rusové tak neměli žádný důvod k riskantnímu manévru.  

Moskva výtky odmítá. Tvrdí, že dodržela všechna pravidla bezpečnosti a že k ničemu výjimečnému nedošlo. Ruská stíhačka dle vyjádření ministerstva obrany vzlétla v okamžiku, kdy radary zaznamenaly „nespecifikovaný vzdušný cíl“, který mířil k ruskému vzdušnému prostoru. Když se ujistila, že ho nenaruší, zase se vrátila na základnu. 

Podobné události nejsou nijak výjimečné. Například v listopadu loňského roku provedla ruská stíhačka Suchoj Su-30 podobně riskantní manévr, když se přiblížila na vzdálenost 15 metrů k americkému hlídkovému a špionážnímu letounu P-8A Poseidon a narušila jeho dráhu letu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek