Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K volbám už v 16 letech? Němci chtějí, aby k urnám mohli mladší voliči

K volbám už v 16 letech? Němci chtějí, aby k urnám mohli mladší voliči

Německá vládní sociální demokracie i opoziční Zelení podle televize n-tv chtějí, aby se už šestnáctiletí mohli účastnit voleb. Zatím mají v Německu volební právo jen občané starší 18 let. Změna pravidel je ale vzhledem k odporu dlouhodobě nejsilnějšího německého uskupení - konzervativní unie CDU/CSU - nepravděpodobná.

„Už nyní existuje nerovnováha mezi oprávněnými zájmy mladých a zájmy seniorů. Bylo by jen férové, dát mladším větší politickou sílu," je přesvědčena generální tajemnice sociálních demokratů Katarina Barleyová. Strana podle ní požadavek zařadí do volebního programu před zářijovým hlasováním o novém složení Spolkového sněmu.

„Chceme prosadit snížení volebního věku na 16 let, aby mohli mladí lidé politiku aktivně spoluvytvářet," říká také předsedkyně poslanců za Zelené Katrin Göringová-Eckardtová, jejíž strana změnu navrhuje už delší dobu.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové změnu odmítá. Nedává podle ní smysl, aby mladiství ve věku 16 let mohli volit, ale v dalších ohledech nadále plnoletosti nabývali až v 18 letech.

Letošních parlamentních voleb se může zúčastnit 61,5 milionu oprávněných voličů. Největší část z nich tvoří lidé starší 70 let (20,7 procenta) a lidé ve věku 50 až 60 let (20 procent). Voličů ve věku 18 až 30 let je naproti tomu jen 15,4 procenta.

Na rozdíl od celostátních voleb mohou Němci v některých zemských a komunálních volbách hlasovat už od 16 let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek