Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kanada se chystá změnit text hymny. K genderové neutralitě chybí už jen jeden podpis

Kanada se chystá změnit text hymny. K genderové neutralitě chybí už jen jeden podpis

Kanadský Senát schválil návrh zákona, který mění anglický text kanadské hymny. Nově by se v ní měl místo slova „synové“ používat genderově neutrální výraz. Je to první úspěch liberálů po několika předchozích pokusech. Novinku ještě musí podepsat guvernérka.

Změnit by se měla část, v níž se zpívá, že „pravá vlastenecká láska vede všechny tvé syny“. Místo toho by text nově měl znít „pravá vlastenecká láska vede nás všechny“. Hymna by tak nově byla genderově neutrální.

Návrh prošel Senátem i přes odpor konzervativců. Ti zamítli podobný plán v roce 2010, když měli většinu v parlamentu. Od roku 1980, kdy se píseň Ó Kanado stala oficiálně státní hymnou, se kontroverzní výraz „synové“ pokusili zákonodárci změnit hned dvanáctkrát. Uspěl až návrh loni zesnulého poslance Maurila Bélangera z roku 2016.

Výsledek hlasování přivítala například bývalá kanadská premiérka Kim Campbellová, která v roce 2013 spustila kampaň za revizi hymny. Pro změnu byla také spisovatelka Margaret Atwoodová. Změna má ale také řadu odpůrců. 

Píseň pochází z roku 1880 a má několik verzí textu. Jeho původní znění je ve francouzštině. Anglická verze se zmíněnými „syny“ se poprvé objevila v roce 1913.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek