Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Katalánský zmatek: Španělský soud předvolal sesazeného premiéra a ministry, ti zůstávají v Bruselu

Katalánský zmatek: Španělský soud předvolal sesazeného premiéra a ministry, ti zůstávají v Bruselu

Španělský soud dnes podle agentury Reuters předvolal k výslechu členy bývalé katalánské separatistické vlády, včetně jejího šéfa Carlese Puigdemonta. Svědčit mají začít ve čtvrtek dopoledne. Španělská prokuratura sesazený katalánský kabinet a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu v pondělí obvinila ze vzpoury, za kterou lze uložit až 30 let vězení. Důvodem jsou snahy těchto politiků o nezávislost Katalánska, která odporuje španělské ústavě.

Soud dnes v prohlášení dodal, že se obviněním Puigdemonta a dalších katalánských lídrů začal oficiálně zabývat.

Puigdemont a dalších pět členů jeho někdejšího kabinetu je nyní v Bruselu. Katalánský expremiér dnes v belgické metropoli prohlásil, že se spolu se svými ministry nadále považuje za legitimní vládu Katalánska. Do Belgie prý nepřijel žádat o azyl, ale proto, aby přenesl katalánský problém do srdce Evropy. Neuvedl však, jak dlouho se hodlá v Bruselu zdržet, k návratu do Španělska by prý potřeboval "záruku" spravedlivého procesu ze strany Madridu. Najal si právníka, který v minulosti ve sporech o vydání do Španělska zastupoval členy baskické teroristické skupiny ETA.

Vyšetřující soudkyně Caren Lamelaová dnes uvedla, že někdejší katalánské vedení má stanout před soudem ve čtvrtek v 9:00 SEČ. Výslech podle ní potrvá do pátku.