Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kati v Saúdské Arábii už si brousí šavle. Za účast na protivládních protestech setnou hlavy 14 lidem

Kati v Saúdské Arábii už si brousí šavle. Za účast na protivládních protestech setnou hlavy 14 lidem

Saúdská Arábie se chystá popravit 14 svých občanů, které viní z terorismu a destabilizovaní země. Rozsudky souvisejí s jejich účastí na protivládních demonstracích z let 2011 a 2012. Organizace ochránců lidských práv Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW) dnes označily proces za hrubě nespravedlivý. Podle nich se režim takto zbavuje svých odpůrců.

„Nárůst trestů smrti proti saúdskoarabským šíitům je alarmující a naznačuje, že úřady využívají trest smrti k potlačení disentu pod rouškou boje proti terorismu a udržení národní bezpečnosti,“ uvedla Sarah Leah Whitsononová, šéfka divize HRW pro Blízký Východ. Všech 14 odsouzených k trestu smrti jsou šíité.

Saúdská Arábie má asi 30 milionů obyvatel a jen asi 10 procent z nich jsou šíitští muslimové. Ti si dlouhodobě stěžují na diskriminaci v saúdskoarabském království, které vyznává striktní wahhábitskou podobu sunnitského islámu.

Tresty smrti nad 14 demonstranty, které byly vyneseny loni a minulý měsíce soudem potvrzeny, kritizovala i zástupkyně Amnesty International Lynn Maalufová. Podle ní byly založeny na vynucených přiznáních, která byla později odvolána. Maalufová řekla, že byly porušeny mezinárodní zásady spravedlivého procesu.

Orgizace AI a HRW dnes také uvedly, že kromě 14 trestů smrti bylo vyneseno dalších 24 rozsudků v souvislosti s protivládními demonstracemi z let 2011 a 2012 na východě země. Většina z odsouzených přitom byla před soudem ve vazbě více než dva roky.

Saúdská Arábie zaujímá podle AI třetí příčku v počtu poprav po Íránu a Pákistánu, jen letos už popravila 36 lidí, loni jich bylo na 150. Tamní úřady tvrdí, že trest smrti je oprávněný v případech zabití, spáchání teroristického činu, znásilnění, ozbrojené loupeže či překupnictví drog.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek