Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Každý má právo vědět, koho volí.“ Alžírské strany už nesmějí ukazovat jen šátky bez obličejů kandidátek

„Každý má právo vědět, koho volí.“ Alžírské strany už nesmějí ukazovat jen šátky bez obličejů kandidátek

Politické strany v Alžírsku, které začátkem května čekají parlamentní volby, musejí na letácích s volebními kandidáty zveřejnit i fotografie kandidátek. Řada z nich totiž po boku fotografií mužů na letáky dávala jen šátky bez obličejů. Alžírské úřady tento postup v úterý označily za protiústavní a daly stranám dva dny na to, aby situaci napravily. S odvoláním na alžírskou státní zpravodajskou agenturu o tom informoval server BBC. 

V kraji Burdž Bú Arreridž nejméně pět stran, včetně Fronty socialistických sil (FFS), na svých volebních plakátech místo fotografií kandidátek zveřejnilo jen černý šátek bez obličeje. Úřady jim proto daly dva dny na nápravu a pohrozily, že pokud tak neučiní, nebudou se moci voleb zúčastnit.

„Takové jednání je nebezpečné, protiprávní a není v souladu s našimi tradicemi,“ řekl Hasan Núí z nezávislé organizace, jež monitoruje volby. „Každý občan má právo vědět, koho volí,“ dodal.

Seznamy kandidátů alžírských politických stran musejí podle zákona z roku 2012 tvořit z 20 až 50 procent ženy.

Postup stran, které obličej kandidátek neukazovaly, vyvolal v Alžírsku vášnivé debaty. Jeden z členů FFS Hasan Farlí jednání strany v kraji Burdž Bú Arreridž odsoudil s tím, že jeho politická strana zastává rovnost mezi pohlavími.

Alžírsko ale není jedinou zemí, kde fotografie kandidátek do parlamentu nebyly zveřejněny na volebních letácích. Salafistické strany v Egyptě během parlamentních voleb v roce 2011 místo fotografií kandidátek daly na plakáty květiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek