Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo si objednal vraždu otce, nikdy nezjistím, říká dcera ruského opozičního politika Němcova

Kdo si objednal vraždu otce, nikdy nezjistím, říká dcera ruského opozičního politika Němcova

Z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, který byl v lednu 2015 zastřelen před zdmi Kremlu, minulý týden porota oblastního vojenského soudu v Moskvě obvinila pět Čečenců. Dnes by pro ně měla prokuratura dle agentury TASS navrhnout výši trestu, obviněným hrozí až doživotí. V případu však stále zůstává mnoho bílých míst, není například známo, kdo si vraždu prominentního kritika režimu Vladimira Putina objednal. „Rozsudek mě znechutil,“ tvrdí Němcovova dcera Žanna.

Deset z dvanácti porotců oblastního vojenského soudu v Moskvě minulý týden ve čtvrtek rozhodlo, že hlavním vykonavatelem vraždy bývalého místopředsedy vlády z 90. let a kritika současného režimu v Rusku Borise Němcova je Zaur Dadajev. Obviněné bratry Anzora a Šadida Gubaševovy, Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, kteří podle obžaloby zajistili zbraň a Němcova před zabitím sledovali, porota označila za spolupachatele. Žádnému z nich nebyla přiznána polehčující okolnost, hrozí jim tak až doživotí.

Nad případem se však stále vznáší řada otazníků. Pětice Čečenců se sice během vyšetřování k vraždě Němcova přiznala, u soudu ale obrátili a tvrdí, že jejich výpovědi jsou vynucené. Stále také není známo, kdo si vraždu objednal. Příbuzní Borise Němcova jsou přesvědčení, že za vraždou stojí okolí čečenského regionálního vládce a oblíbence Kremlu Ramzana Kadyrova.

Žanna Němcovová, dcera zavražděného politika, se společně se svým advokátem snažili přimět soudce i vyšetřovatele, aby prošetřili možné zapojení vysokých představitelů Čečenska do vraždy. To ale soud odmítl s tím, že se nebude zabývat vinou jiných lidí než těch, co jsou právě souzeni. „Jsem znechucená,“ okomentovala Němcovová vynesení rozsudku pro server Daily Beast.

Světlo do případu by dle Němcovové mohl vnést jeden z nejbližších spolupracovníků Vladimira Putina Victor Zolotov, šéf Národní gardy a člen Bezpečnostní rady státu. V době vraždy Borise Němcova byl Zolotov ministrem vnitra a dle Němcové zná důležité informace. „Podle našich informací Zolotov po vraždě navštívil Čečensko a setkal se s Kadyrovem,“ uvedla Němcovová pro server Daily Beast.

Že by se však od ruských vyšetřovatelů někdy dozvěděla, kdo si ve skutečnosti objednal vraždu jejího otce, Žanna Němcovová nedoufá. „Potvrdily se moje nejhorší očekávání,“ říká Němcovová.  

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek