Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdo stojí za smrtí důstojníka KGB, který dával dohromady kompro na Trumpa?

Kdo stojí za smrtí důstojníka KGB, který dával dohromady kompro na Trumpa?

Bývalý vysoký důstojník KGB Oleg Jerovinkin je po smrti. Pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli, ale o jedné jeho aktivitě mluví už měsíc celý svět: právě on je spojován se složkou kompromitujících materiálů o Donaldu Trumpovi. Pomáhal je dávat dohromady bývalému špionovi MI6 Christopheru Steeleovi. Jerovinkinova smrt patří do kategorie záhad a proslýchá se, že za ní stojí Kreml.

Jerovinkin byl nalezen mrtvý v Moskvě na zadním sedadle svého auta 26. prosince loňského roku za velmi zvláštních okolností. Jerovinkin, bývalý generál KGB a nástupnické FSB, byl klíčovým pomocníkem Igora Sečina, bývalého vedoucího úřadu sekretariátu prezidenta Vladimira Putina a nyní šéfa státem vlastněné společnosti Rosněft, jehož jméno se prý podle Telegraphu v tajemných materiálech opakuje.

Jerovinkin byl považován za klíčovou spojku mezi Sečinem a Putinem. Ve zpravodajské depeši datované 19. července 2016 Steele informoval, že jeho zdroj blízký Sečinovi vyzradil údajné spojení mezi Trumpovými podporovateli a Moskvou.

Jerovinkinova smrt tudíž vyvolala spekulace, zda je spojena právě se Steeleovou výbušnou složkou, která tento měsíc pronikla na veřejnost a která je podle Donalda Trumpa z kategorie „fake news“.

Ruská státní zpravodajská agentura RIA Novosti informovala, že Jerovinkonovo tělo bylo nalezeno v černém Lexusu, jeho tělo bylo odesláno na pitvu do FSB a bylo zahájeno rozsáhlé vyšetřování.

Po delší době FSB sice oznámila, že příčinou jeho smrti byl infarkt, oficiálně nicméně nadále pokračuje v pátrání. Média spekulují o tom, že jeho smrt byla následkem falešných zpravodajských her. Expert na ruské tajné služby Christo Grozjev věří tomu, že Jerovinkin byl klíčovým zdrojem pro Steeleovu složku.

„Jisté je, že Jerovinkin byl Sečinův nejbližší spolupracovník,“ řekl Grozjev Telegraphu. „Naprosto nepochybuji o tom, že ve chvíli, kdy Jerovinkin umíral, měl Putin na stole Steeleovu složku o Trumpovi. Ať už Putin o pravdivosti této zprávy pochybuje či ne, potřeboval najít ve zpravodajské síti ,krtka‘. A možná mu došlo, že o Jerovinkina by se měl zajímat,“ spekuluje Grozjev, který je součástí bulharského think tanku Risk Management Lab.

Sám Christopher Steele se po odhalení, že za kompromitujícími materiály na Donalda Trumpa stojí právě on, stále skrývá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek