Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Kdybych mohl, žil bych jinde.“ Romové se mají na Slovensku stále hůř

„Kdybych mohl, žil bych jinde.“ Romové se mají na Slovensku stále hůř

Problém segregace na Slovensku se stále zhoršuje a řešení problému je v nedohlednu, říká Jonnathan Lee z Evropského centra pro práva Romů (ERRC). „Romové jsou jen kartou, kterou politici hrají ve chvíli, kdy se ucházejí o hlasy bílé většiny,“ dodává romský koordinátor.

Problém podle Leeho je, že žádná slovenská či československá vláda nebrala po roce 1989 romský problém vážně, nijak se mu nevěnovala. Postupné zhoršování situace na Slovensku tak vedlo k stále většímu štěpení společnosti a přispělo k rapidnímu zhoršování situace zejména po roce 2008. Tehdy začala výstavba několika zdí, které oddělují Romy od zbytku slovenské populace, upozorňuje ve své reportáži pro server Al Jazeera reportér Patrick Strickland.

Podle ERRC jsou Romové na Slovensku terčem rasismu, jejich rasa jim ztěžuje pozici ve chvílli, když si chtějí najít práci, byt či vzdělání. Jsou prý rovněž častěji lustrováni, čelí zastrašování, policejní brutalitě a dalším formám rasové diskriminace.

„Když jsem cestoval do školy, bílí mi nadávali do smraďochů,“ říká Martin Januv, asistent učitele v základní a mateřské škole ve slovenské Jarovnici. „Kdykoliv jsem šel do obchodu, pozorovali nás, jako kdybychom automaticky chtěli něco ukrást,“ smutní.

Januv i s rodinou žije v romské osadě ve slovenské Jarovnici, kde žije přibližně 5600 Romů. Podle odhadů je 97 procent z nich nezaměstnaných. „Kdybych mohl, tak bych žil někde jinde. Ne jenom kvůli sobě, ale hlavně kvůli dětem. Z mého malého příjmu se snažíme našetřit peníze na to, abychom se z místních slumů dostali, ale vždycky ve chvíli, kdy se nám podaří něco našetřit, se objeví nečekané výdaje a musíme začít od začátku,“ říká Rom, který si vydělá 300 eur měsíčně.

Januv se tak točí v začarovaném kruhu. Protože je Rom, těžko se mu hledá lepší práce. A bez lepší práce se nedostane z romské osady, která do značné míry determinuje budoucnost jeho dětí. 

„Není odtud úniku. Nejde sehnat práce, která by byla dostatečně honorovaná na to, abychom se mohli odstěhovat někam jinam,“ uzavírá Januv v rozhovoru s reportérem Stricklandem.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek