Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un není „rozumný" vůdce, říká americká velvyslankyně při OSN. Míč je teď ale na jeho straně

Kim Čong-un není „rozumný" vůdce, říká americká velvyslankyně při OSN. Míč je teď ale na jeho straně

USA chtějí nejprve vidět nějaký pozitivní čin" Severní Koreje, než začnou brát režim Kim Čong-una vážně a budou s ním diskutovat o omezení napětí na Korejském poloostrově. Po uzavřené schůzi Rady bezpečnosti OSN to dnes v New Yorku řekla americká stálá zástupkyně Nikki Haleyová. USA prý revidují svůj vztah ke KLDR a budou jednat podle toho".

Washington podle Haleyové nic nevylučuje a zvažuje každou možnost, která je na stole". Severokorejský vůdce podle americké velvyslankyně není „rozumný člověk", který se rozumně chová.

Čína před schůzí Rady bezpečnosti vyzvala Pchjongjang, aby zanechal zkoušek jaderných zbraní a raketových testů výměnou za zastavení společných vojenských manévrů americké a jihokorejské armády. Pak by podle Pekingu bylo možné vrátit se k jednacímu stolu.

Haleyová ale dnes v New Yorku řekla, že míč je teď na severokorejské straně". Vojenské cvičení USA a Jižní Koreje má podle ní obranný charakter a pořádá se pravidelně už čtyřicet let.

Severokorejský režim v pondělí pokusně odpálil čtyři balistické rakety, které byly podle představitelů komunistické země schopny zasáhnout americké základny v Japonsku. Pchjongjang učinil test v reakci na společná cvičení, které Jižní Korea a Spojené státy v oblasti zahájily minulý týden. Američané den po testu KLDR začali na jihokorejském území rozmisťovat části kontroverzního protiraketového štítu THAAD.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek