Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un objevil Trumpovu slabinu. Zatýká americké rukojmí a hrozí jejich likvidací

Kim Čong-un objevil Trumpovu slabinu. Zatýká americké rukojmí a hrozí jejich likvidací

Severní Korea už nechřestí pouze zbraněmi. Vypadá to, že Kim Čong-un chce proti Američanům získat při případných diplomatických jednáních navrch. Aspoň tak se dá vyložit jeho nová taktika, kdy v poslední době zadržel už čtvrtého Američana. Nyní dokonce KLDR uvedla, že zadržené má právo „bezohledně ztrestat“ za to, co učinili. Čím se provinili, ale zatím nikdo netuší.

Severní Korea zadržela podle The Independent o víkendu už čtvrtého Američana. Měl by jím být Kim Hak-song, který pracoval na pchjongjangské univerzitě. Podle oficiálních sdělení komunistické strany se dopustil „nepřátelských činů proti režimu“. Co konkrétně ale jeho zrada měla zahrnovat, není známé. Agentura Reuters ale citovala severokorejskou zpravodajskou agenturu KCNA, dle které bude oficiální obvinění už brzo zveřejněno.

Za propuštění svého muže prosí i jeho manželka, která na něj v sobotu marně čekala na čínských hranicích. „Čekala jsem na něj, měl přijet vlakem. Čekala jsem, než všichni vystoupili, ale on tam nebyl. Byla jsem šokovaná. Pořád doufám, že celá záležitost se vyřeší nějakou humanitární cestou a můj muž se vrátí zpět ke svojí rodině," řekla v rozhovoru pro CNN manželka zatčeného Kim Hak-songa.

Jiný dříve zadržený občan USA se do zajetí dostal koncem dubna. Kim Sang-dok dokonce pracoval na stejné škole jako poslední zatčený. I u něj úřady uvedly jako důvod zadržení nepřátelské činy.

Není zřejmě náhodou, že Kim Čong-un se zaměřil na získávání rukojmí v době, kdy jsou jeho vztahy se Spojenými státy dlouhodobě napjaté. Je pravděpodobné, že zajatce bude chtít využít k nějaké formě vyjednávání nebo naopak k hrozbám.

„Kim Čong-un používá taktiku zajímání rukojmí jako součást svojí obranné strategie. Chce tak zabránit tomu, aby ho Trump úplně zbavil moci,“ tvrdí prezident Světového institutu pro studium Severní Koreje a uprchlík z KLDR An Chan-il. Spojené státy potvrdily, že bezpečnost jejich občanů je pro ně prioritou a pokud dojde k zajetí nějakého Američana v Severní Koreji, spojují se americké úřady se švédskou ambasádou v Pchjongjangu a snaží se vyjednávat společně.

Situace mezi KLDR a Spojenými státy je vyhrocená zhruba od počátku tohoto roku. Severní Korea totiž pokračuje ve vývoji jaderných bomb a uskutečňuje raketové testy. Spojené státy po zemi opakovaně žádají, aby s jaderným programem skončila. Na podobné výtky odpovídá vůdce Kim Čong-un vojenskými přehlídkami, kde předvádí svůj zbrojní arzenál. Americký prezident Donald Trump se přitom snaží jít také cestou politického tlaku a jeho cílem je pravděpodobně uvalit na Severní Koreu tvrdé sankce. Podporu hledá i u největšího a dá se říci jediného spojence KLDR – Číny.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek