Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kimova liga nepostradatelných. Kdo jsou muži, kteří v KLDR vedou vývoj atomových zbraní

Kimova liga nepostradatelných. Kdo jsou muži, kteří v KLDR vedou vývoj atomových zbraní

Ve skupině mužů, kteří s nezbytnými zápisníky v rukou obklopují Kim Čong-una, mají výjimečné postavení. Bezohledný severokorejský vůdce nikoho z nich zatím nenechal odstranit, i když už u jiných spolupracovníků s tím problém nemá. Tito jsou pro něj nepostradatelní. Vedou totiž jaderný program KLDR.

 

Kim Čong-sik. Ri Jong-čol. Jon Il-ho. Jang Čan-ha. Ju Čin. Hong Sung-mu. Vojáci, vědci i manažeři. Sextet, který přivedl Severní Koreu mezi jaderné velmoci. Pro jinak naprosto nemilosrdného a stihomamem trpícího vůdce KLDR Kim Čong-una jsou tito mužové očividně nepostradatelní. Kdykoliv se na veřejnosti objeví fotografie Kim Čong-una přihlížejícího zkouškám dalších a stále výkonnějších severokorejských raket, v pozadí je vidět i tyto muže. Vždycky pohromadě, vždycky s úsměvem na tváři.

„Lidé, kteří udržují v chodu severokorejský jaderný a raketový program jsou pro režim svým způsobem celebrity,” píše se v souhrnném materiálu, který vyšel v deníku New York Times. Sláva v podmínkách KLDR má ale také odvrácenou tvář. Stačí jeden neúspěch nebo stín podezření ze strany Kim Čong-una a doposud nepostradatelný a všudypřítomný člověk je doslova vymazán ze světa. Zmizí, jako kdyby nikdy nebyl.

Vědci, zejména ti, jejichž práce má význam pro vojenský sektor, se v Severní Koreji těší velké úctě už od dob Kim Ir-sena, dědečka současného vládce KLDR. Pro jeho dlouho vládu nad severní částí Korejského poloostrova byli klíčoví především inženýři a vědci, kteří měli japonské školy a zkušenosti z japonského technologického válečného výzkumu. Právě s jejich pomocí Kim Ir-sen rozvrácenou zemi po skončení Korejské války postavil na nohy.

Slabost pro vědce měl i Kim Čong-il, prostřední vládce z kimovské dynastie. Ten se dokonce nechal slyšet, že se všechny budoucí války budou odehrávat na úrovni techniky a technologie, čímž mimo jiné položil základy k dnešní armádě státních severokorejských počítačových pirátů.

Dědeček i otec dnešního severokorejského vládce také zahájili výměnné programy. Díky nim se severokorejští studenti technických oborů dostali na evropské a americké univerzity. Výsledkem je současný severokorejský jaderný a raketový program.

I přes trvající ekonomické sankce a diplomatickou izolaci dokázala Severní Korea provést nejméně šest testů jaderných zbraní. Poslední se odehrál v září letošního roku. Byla při něm odpálena vodíková puma o síle asi 100 kilotun TNT. Její exploze vyvolala otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice.

Současně KLDR i přes protesty mezinárodního společenství pokračuje v testech balistických střel středního doletu. Ty jsou schopné nést termonukleární nálož a zasáhnout bez potíží například Japonsko, nebo také americká mandátní území v Tichém oceánu.

Kdo je kdo v severokorejském raketovém programu

Kim Čong-sik

Podle údajů severokorejských médií mu je 49 let. Vzděláním jde o inženýra, nic přesnějšího o jeho odbornosti není známo. Poslední tři roky byl na všech zveřejněných fotografiích týkajících se severokorejského raketového programu. Na posledních dvou zkouškách ale podle všeho nebyl. Jaký je důvod jeho absence nikdo vně hranic KLDR netuší.

Ri Jong-čol

Podle New York Times jde o nejvýše postaveného muže z celého jaderného sextetu. Zastává vysokou stranickou funkci. Je prvním zástupcem ministra zbrojního průmyslu. Než by jmenován do této funkce, velel severokorejským vzdušným silám. Ani on se nezúčastnil posledních dvou zkoušek balistických raket.  

Jon Il-ho a Jang Čan-ha

Na většině fotografií stojí vedle sebe, přičemž jeden z nich obvykle na někoho huláká do telefonu. Jon bývá jmenován jako „představitel vědeckého sektoru.” Jang je šéfem severokorejské Akademie národního obranného výzkumu. Oba šedesátníci si užívají pobyt na výsluní zejména během stranických událostí. Často se na tribuně objevují po pravé a levé ruce Kim Čong-una.

Ju Čin

Ví se o něm nejméně, přesto je pro raketový sextet nesmírně důležitý. Je vysokým představitelem ministerstva pro munici, jinak řečeno hlavním logistikem celého mamutího severokorejského zbrojního programu. Jeho klíčovou úlohu lze docela dobře přirovnat k Albertu Speerovi, nenápadnému muži, který udržoval v chodu mimořádně efektivní a inovativní zbrojní průmysl Třetí říše.

Hong Sung-mu

Obvykle se objevuje ve vojenské uniformě. Někdy v prosté polní, jindy bývá ověšený metály od hlavy k patě. Jeho role dlouho nebylůa jasná. Nakonec se ale v severokorejských médiích objevila zmínka o tom, že je ředitelem jaderného závodu Jongbjonu. Nyní se usuzuje, že je v závodu, kde se zrodil severokorejský jaderný program, hlavním inženýrem.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek