Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kimův bratr dával na Facebook jednu fotku za druhou. Mohl to být motiv vraždy

Kimův bratr dával na Facebook jednu fotku za druhou. Mohl to být motiv vraždy

Nevlastní bratr severokorejského diktátora Kim Čong-nam, který byl zavražděn v pondělí na letišti v Kuala Lumpur, se netajil svou kritikou k dynastické vládě v Severní Koreji. Stále víc zjištění nahrává tomu, že si jeho smrt objednal právě vůdce KLDR Kim Čong-un. Jihokorejské tajné služby dokonce uvedly, že se Pchjongjang pokoušel o atentát na Kim Čong-nama pět let. Jak píše britský deník The Telegraph, Kim Čong-nam to severokorejskému diktátorovi značně ulehčil. K jeho nalezení mohl posloužit jeho profil na facebooku, kam nahrával jedu fotku za druhou.

Kim Čong-nam si v přidávání příspěvků, především pak fotek, na sociální sítě zjevně liboval. Pózuje na řadě snímků, například ze Šanghaje nebo Singapuru. Přestože na facebooku vystupoval pod jménem Kim Čchol, právě tyto fotky ho zřejmě severokorejským agentům pomohly vystopovat a následně zabít. Na jméno Kim Čchol měl diktátorův bratr také vystavený pas, který byl nalezen po jeho smrti na malajsijském letišti.

Na profilovém obrázku „Kim Čchola“ byla vyobrazena veverka s oříškem překrytá francouzskou vlajkou, která symbolizuje soucit s obětmi teroristických útoků v Paříži. Na ostatních fotkách – ať už před kasiny nebo slavnými hotely – se však do objektivu dívá sám Kim Čong-nam. V informacích o Kim Čcholovi se píše, že studoval na mezinárodní škole v Ženevě a v Moskvě, a že žije v Macau.

Při pohledu na jeho facebookový profil si lze jen stěží představit, že by žil ukrytý a ve strachu, že mu jde o život. Přitom sám dobře věděl, že na něj mají severokorejské služby políčeno. Jeden pokus o vraždu údajně přežil už v roce 2012 a následně prý Kim Čong-unovi napsal s prosbou, aby jeho i život jeho rodiny ušetřil.

„Takto otevřené aktivity nevypadají jako aktivity člověka, který žije pod neustálou hrozbou smrti,“ říká tajemnice bývalého jihokorejského prezidenta I Mjong-baka. „Myslím, že je možné, že byl Kim neopatrný, což ho přivedlo ke smrti, o které neměl ponětí,“ dodala.

Čtyřicetiletý Kim Čong-nam byl starší nevlastní bratr nynějšího severokorejského vůdce a byl známý tím, že se veřejně vyslovoval proti dynastické vládě své rodiny v KLDR. Přesná příčina jeho smrti zatím jasná není, podle prvních zpráv byl ale otráven.

Zatímco celý svět řeší vraždu Kim Čong-nama, jeho bratr, na kterého jihokorejské tajné služby ukazují jako na viníka, se poprvé od jeho pondělní smrti ukázal na veřejnosti. Záběry, na kterých se severokorejský diktátor klaní památce jeho otce, dnes přinesla severokorejská televize. Bývalý vůdce Kim Čong-il by totiž 16. února oslavil 75. narozeniny a tento den je v Severní Koreji národním svátkem. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek