Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR možná plánuje vraždu velvyslance v Praze, varuje Jižní Korea. České tajné služby jsou ve střehu

KLDR možná plánuje vraždu velvyslance v Praze, varuje Jižní Korea. České tajné služby jsou ve střehu

Vražda nevlastního bratra Kim Čong-una utvrdila mnohé v názoru, že KLDR dokáže své nepřátele likvidovat i za hranicemi země. Přestože zatím není jasné, zda vraždu Kim Čong-nama nařídil jeho bratr, už se spekuluje o dalších nepohodlných osobách, které by mohl chtít severokorejský vůdce odstranit. Mezi horkými kandidáty je například jeho strýc Kim Pchjong-il, který je velvyslancem KLDR v Česku. Ačkoli diplomat musí o případnou policejní ochranu požádat sám, české tajné složky jsou prý už teď ve střehu.

Česká policie se začala zajímat o bezpečnost severokorejského velvyslance poté, co byl v Malajsii zavražděn nevlastní bratr vůdce KLDR Kim Čong-nam. Spekuluje se, že vraždu si objednal Kim Čong-un, který chtěl odstranit svého příbuzného, který dlouhodobě kritizoval režim v Severní Koreji.

Malajsijská prokuratura má nyní navíc problémy s tělem zemřelého. Toho prý nikdo z příbuzných neidentifikoval, ale KLDR žádala, aby nebyla provedena pitva. Právě i těchto komplikací se zřejmě obává i Česká republika. Jihokorejská média totiž uveřejnila podezření, že dalším nepohodlným mužem by se mohl stát velvyslanec KLDR v České republice a Kimův strýc Kim Pchjong-il. A české tajné služby prý už velvyslance střeží.

„Česká republika, která má schopné tajné služby, bedlivě sleduje Kim Pchjong-ila. Česká vláda sbírá informace o tom, jakých schůzek se severokorejský velvyslanec účastní a monitoruje, kdo se kolem něj pohybuje,“ sdělil nejmenovaný jihokorejský diplomat. Pokud se vyslanci cítí v nebezpečí, mohou požádat hostitelskou zemi, aby jim zajistila ochranu. To prý ale zatím Kim Pchjong-il neudělal.

Kim Pchjong-il působí v Česku od roku 2015 a žije zde se svojí manželkou. Je bratrem Kim Čong-ila, jehož syn nyní KLDR vládne. Jako vyslanec působí v diplomatických službách od konce 70. let. Z rodné země údajně odešel, nebo byl odejit, aby neohrozil vládu svého bratra.

Mezi zavražděným Kim Čong-namem a pražským velvyslancem ale existují určité rozdíly. Zatímco zavražděný člen rodinného klanu opakovaně kritizoval režim v Severní Koreji, Kim Pchjong-il se prý drží spíše zkrátka. O situaci ve své domovské zemi se nevyjadřuje, v Praze se zásadně pohybuje v podstatě jen mezi svojí rezidencí a velvyslanectvím, s nikým se příliš nestýká. Nepůsobí tedy jako kritik, kterého by bylo třeba odstranit. Přesto může být v hledáčku severokorejských agentů, kteří se bojí případného zformování exilové vlády.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek