Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR plánuje další jaderný test, varuje Japonsko. Může jít ale i o tvrdý výcvik severokorejských vojáků

KLDR plánuje další jaderný test, varuje Japonsko. Může jít ale i o tvrdý výcvik severokorejských vojáků

Japonsko zachytilo radiové signály, které mohou naznačovat, že se Severní Korea chystá odpálit balistickou střelu. Podobné signály nicméně nejsou zcela neobvyklé a nejnovější satelitní snímky spekulaci nenasvědčují. Agentuře Reuters to dnes řekl japonský vládní zdroj.

KLDR od dubna do září, kdy odpálila raketu, jež přeletěla japonský ostrov Hokkaidó, každý měsíc odpálila asi dvě až tři střely. Od té doby aktivita Pchjongjangu ustala.

"Zatím nelze definitivně říci, že v brzké době z KLDR dojde k odpálení střely," uvedl zdroj.

Japonská agentura Kjódó v pondělí oznámila, že vláda signálům věnuje zvýšenou pozornost, jelikož by KLDR mohla v nadcházejících dnech odpálit střelu. Signály nicméně také mohou souviset se zimním výcvikem severokorejských vojáků, napsala agentura.

Jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na jihokorejský vládní zdroj napsala, že americké, jihokorejské a japonské zpravodajské služby nedávno zaznamenaly aktivitu, jež nasvědčuje tomu, že KLDR plánuje další testy.

Mluvčí Pentagonu plukovník Robert Manning uvedl, že Spojené státy KLDR nadále věnují zvýšenou pozornost. "V současné chvíli k tomu přistupujeme diplomaticky, ale pro jistotu máme i vojenské možnosti," uvedl s tím, že USA úzce spolupracuje s Jižní Koreou.

Zatímco někteří analytici uvedli, že by je podobná činnost ze strany KLDR nepřekvapila, jiní zdůraznili, že Pchjongjang v minulosti záměrně vydával matoucí signály, aby otestoval americké reakce a lépe maskoval svůj balistický a jaderný program.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek