Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klíčová bitva o Mosul jde do finále. Po porážce islamistů bude novým nepřítelem pekelné horko

Klíčová bitva o Mosul jde do finále. Po porážce islamistů bude novým nepřítelem pekelné horko

Jednotky bojující proti samozvanému Islámskému státu v iráckém Mosulu kontrolují asi 90 % města a konečná fáze rozhodující bitvy se blíží. Civilisté uvěznění v části, která zůstává pod kontrolou radikálů, mezitím svádějí každodenní boj o život. V bezpečí ale nejsou ani ti, kdo utekli do uprchlických táborů v okolí. Blíží se léto a s ním nový nepřítel – sucho a nesnesitelné horko.

Uniknout z území, kde vládnou přísná pravidla džihádistů a kde se sebemenší prohřešek trestá tvrdým vězením nebo smrtí, je v těchto dnech jen prvním krokem k záchraně. Infrastruktura v Mosulu je zdevastovaná boji a především z vody se stal mimořádně cenný artikl. Napětí kvůli tenčícím se zásobám panuje i na už dobytých územích a v uprchlických táborech.

„Jsem rád, že je tu bezpečno, ale je tu hrozná nuda a horko. Nemáme ani větrák. Je těžké v tom spát a bude hůř,“ shrnuje obavy většiny místních 12letý Júsef. S příchodem léta jdou teploty nahoru a dostávají se na hodnoty, které jsou pro našince nepředstavitelné.

Jak připomíná The Independent, loni v červenci teplota v irácké Basře lámala rekordy, když vystoupala na 54 stupňů Celsia. Sever Iráku na tom nebyl o moc lépe, rozdíly se počítají v pouhých jednotkách stupňů. Živoření v provizorních kempech a všudypřítomný nedostatek vody jsou v podobné situaci dvojnásob nepříjemné.

K tomu se přidávají všeobecně nejisté vyhlídky. Irácká armáda sice průkazně vítězí, jak naposledy potvrdil i zmocněnec USA pro boj proti IS Brett McGurk, místní úřady ale podle něj tvrdí, že budou potřebovat větší finanční pomoc od mezinárodního společenství, aby mohly na území, které získaly zpět, začít obnovu. Bez ní zůstanou jen trosky zničené boji a nasáklé krví.

Operaci s cílem dobýt Mosul z rukou islamistů zahájila irácká armáda, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice vedená USA, na podzim loňského roku. Východní část města se podařilo dobýt letos v lednu. Od února se snaží irácká armáda dobýt západní Mosul. Teď se bitva blíží do závěrečné fáze.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Bojovníci IS se stáhli do hustě zastavěného Starého města, kde uvízlo kolem 250 000 civilistů. Odhaduje se, že islamistů v Mosulu zůstává několik stovek. Samozvaný chalífa Islámského státu abú Bakr Bagdádí je před časem vyzval, aby město bránili do posledního muže.

Úplné dobytí Mosulu by bylo pro Islámský stát těžkou ranou. Organizace podle Bagdádu v současnosti ovládá už jen asi sedm procent iráckého území. V roce 2014 měli přitom radikálové pod kontrolou asi třetinu této blízkovýchodní země.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek