Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klíčová postava aféry Wikileaks se dnes dostane na svobodu. Jaký bude nový život Chelsea Manningové?

Klíčová postava aféry Wikileaks se dnes dostane na svobodu. Jaký bude nový život  Chelsea Manningové?

Chelsea Manningovou, která ještě jako vojín jménem Bradley stála za obřím únikem diplomatických depeší na server WikiLeaks, se dnes poprvé od odsouzení nadechne čerstvého vzduchu na svobodě. Z vězení se dostává o 30 let dříve díky lednovému omilostnění prezidentem Barackem Obamou, který tak rozhodl jen pár dní před odchodem z Bílého domu. Kromě setkání s rodinou ji na svobodě čeká také velká pozornost médií, kterou by v novém životě mohla využít k boji za práva transsexuálů. 

Chelsea Manningová se dnes vrátí do světa, který se změnil ještě víc než ona za mřížemi. Když byla jako americký voják v roce 2013 odsouzena za zveřejnění tajných materiálů na server WikiLeaks a krátce na to odhalila také ženskou identitu, bylo na transgenderovou problematiku ve Spojených státech nahlíženo odlišně, než je tomu dnes.

Transsexuální vojáci například nemohli sloužit v armádě. Tento zákaz byl ale v polovině loňského roku, kdy Manningová seděla ve vězení, americkými úřady zrušen. Žádný z prezidentů Spojených států také nikdy nepronesl slovo „transgender“ v tradičním poselství o stavu – v lednu roku 2015 to změnil Barack Obama, když odsoudil „pronásledování lidí, jako jsou lesby, gayové nebo transsexuálové“.

Prostředí se pro transsexuály ve Spojených státech a řadě dalších zemí Západu proto v mnohém změnilo. Jaké místo si v transgenderovém hnutí dnešní doby najde Manningová?

„Neumím si jí představit, jak žije soukromý život,“ říká její právník Chase Strangio pro server Daily Beast. „Představuju si ji, jak je neuvěřitelně zapálená do problematiky, o kterou se zajímá – zejména v oblasti transgenderových práv,“ dodává Strangio, podle kterého se s Manningovou nyní soustředí hlavně na její bezpečnost a stěhování do nového domova.

Na svobodu se Manningová, která se během sedmi let za mřížemi včetně doby strávené ve vazbě dvakrát pokusila o sebevraždu, velmi těší. „Poprvé vidím svou budoucnost jako Chelsea,“ napsala v nedávném prohlášení. „Doufám, že využiji ponaučení, které jsem získala, lásky, kterou jsem dostala a naděje, že musím pracovat na zlepšení života ostatních,“ dodala Manningová, o kterou bude po propuštění minimálně po finanční stránce postaráno. Organizace GoFundMe pro ni totiž vybrala 135 tisíc dolarů, které jí pokryjí prvotní životní náklady na svobodě.

Pro Manningovou, která během pobytu v mužské věznici podstoupila změnu pohlaví, dnešek znamená nejen návrat na svobodu, ale také krok do zcela nového života. Poprvé od doby, kdy začala brát ženské hormony, si bude moct například nechat narůst dlouhé vlasy a zapomenout na dvoucentimetrový vězeňský sestřih.

„Když přišlo zmírnění trestu, byl jsem z několika důvodů velmi emotivní,“ říká Strangio s tím, že největší radost mu přinášela představa, že bude Manningová konečně moct vyjádřit své pohlaví a pravou identitu, která zůstávala po léta skrytá. Jak také řekl pro Daily Best, Manningová podle něj zůstane veřejně aktivní stejně, jako když byla za mřížemi a prostřednictvím twitteru informovala o tom, jak těžké to mají transsexuálové lidé ve vězení, které jejich pohlaví většinou neodpovídá.

„Mám pocit, že je to někdo, komu se daří se angažovat: ať už jde o intelektuální nebo emoční angažovanost či obhajobu sebe sama – a smysl jejího života v mnoha směrech spočívá ve službě ostatním a službě veřejnosti,“ tvrdí Strangio, který si moc dobře uvědomuje, že to Manningová nebude mít na svobodě lehké. Podle lednového průzkumu YouGov její propuštění schvaluje 33 procent Američanů, zatímco 47 je proti.

Ať jsou lidé její podporovateli, nebo ne, je podle Strangia důležité, aby lidé uznali, že je to člověk s „hlubokým přesvědčením, patriotismem, oddaností vůči společnosti“, a že přestože ve vězení velmi trpěla, nežila zde s hořkostí.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek