Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klub nejvlivnějších má dostaveníčko v Hamburku. Vzduchem létají lahve a dýmovnice

Klub nejvlivnějších má dostaveníčko v Hamburku. Vzduchem létají lahve a dýmovnice

V Hamburku začne dvoudenní summit zemí G20, na němž zástupci předních světových ekonomik budou hledat kompromis v otázkách volného obchodu a klimatu. Hostitelka vrcholné schůzky německá kancléřka Angela Merkelová se opakovaně nechala slyšet, že čeká složitá vyjednávání. Důvodem jsou zejména některé odlišné postoje amerického prezidenta Donalda Trumpa. V souvislosti s vrchol nou schůzkou se čekají další protesty.

Merkelová účastníky jednání přivítá v přísně střeženém areálu hamburských veletrhů, kde se uskuteční většina rozhovorů. Dnes budou účastníci summitu diskutovat mimo jiné o boji proti terorismu, mezinárodním obchodu nebo udržitelném rozvoji a ochraně klimatu. Večer státníky čeká koncert v nové budově Labské filharmonie.

I dnes se ve druhém největším německém městě očekávají demonstrace proti summitu, na jehož okraji se americký prezident Trump poprvé sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Při čtvrtečních střetech s demonstranty v Hamburku bylo zraněno 76 policistů, většinou lehce. Demonstrace s názvem Vítejte v pekle namířená proti vrcholné schůzce zástupců ekonomicky vyspělých zemí se ve čtvrtek vpodvečer zvrhla v rozsáhlé střety. Z davu čítajícího několik tisíc lidí létaly lahve, dýmovnice a další předměty, zatímco policie nasadila vodní děla a pepřový sprej.

Policie uvedla, že demonstranti napadli její příslušníky, zatímco protestující tvrdí, že střety vyprovokovala policie. "Policejní stát dělá vše proto, aby nás připravil o naše právo demonstrovat," řekl AFP jeden z tisíců přítomných levicových radikálů Georg Ismail.

Čtvrteční protest byl již předem považován za zatěžkávací zkoušku policie, protože se ho podle německých úřadů mělo zúčastnit až 8000 k výtržnostem připravených extremistů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek