Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Knihkupec kancléřem? Nahradím Merkelovou, věří si Schulz

Knihkupec kancléřem? Nahradím Merkelovou, věří si Schulz

Ještě v květnu loňského roku to s německými sociálními demokraty nevypadalo vůbec dobře. Volební preference dosáhly historického minima 21 procent. I proto si tehdejší šéf strany Sigmar Gabriel přál, aby za opratě strany zasedla nová krev. „Bylo by výborné, kdyby příští rok dva nebo tři lidé z vedení SPD řekli: Troufám si na to," řekl Gabriel v rozhovoru. Jeden se našel, a pokud Gabriel zalistoval Spieglem, nebude mít z jeho nástupce ve funkci Martinem Schulzem radost. Ten v nedávném rozhovoru pro neměcký týdeník řekl, že pokud vyhraje volby, s Gabrielem ve vládě nepočítá.

Nic než vítězství

Vyučenému knihkupci bez maturity Martinu Schulzovi bruselský vzduch prospěl, do Německa se vrátil s elánem a sebevědomím. A stejně se chovají od té doby i preference SPD. Nedávný průzkum agentury Insa pro deník Bild ukázal, že sociální demokraté poráží CDU/CSU. A i proto si Schulz do voleb věří. Na otázku Spiegelu odpovídá s nadsázkou, že získá „naprostou většinu“ hlasů, po výzvě k seriózní odpovědi přidává: „Nemám ponětí. Doufám, že budeme schopni přesvědčit řadu lidí, že jsme nejlepší strana pro tuto dobu velmi dramatických změn. Náš úspěch bude ještě větší, než ukazují současné průzkumy.“

Onou dramatickou změnou, velkou zkouškou, chcete-li, je krom jiného i uprchlická krize. Schulz i přes případy sexuálního obtěžování loni na Silvestra, nízkou zaměstnaností uprchlíků, dál trvá na tom, že migranti jsou pro Německo víc než zlato. „Evropa je regionem svobody, míru, bezpečnosti, práva, demokracie, tolerance a vzájemného respektu. Když se podíváte do tváří uprchlíků, uvidíte v nich tento sen“, dodává Schlulz.

Teď už budeme spravedliví

Němce chce Martin Schulz oslovit větším důrazem na spravedlnost. Kritizuje vysoké bonusy pro manažery a zisky velkých společností. Argument, proč s tím SPD nic nedělala, když z osmnácti let plných čtrnáct byla součástí velké koalice, odmítá s tím, že Sociální demokraté nebyli v koalici hybnou silou. Až jí SPD opět bude, je velmi pravděpodobné, že bohatým se to líbit nebude. 42 % – nejvyšší sazba – daně z příjmu se možná zvýší. „Musíme rozhodně víc zdanit super-bohaté. Musí platit: Lidé, kteří si těžce vydělávají peníze, se nemůžou mít hůř než ti, kteří nechávají své peníze pracovat pro ně,“ dodává Schulz. Ví, ke komu mluví. I proto zároveň kritizuje rostoucí ceny nemovitostí a nájmů. Jenže, těžko odhadnout, zda mu to nerozhodnutý volič uvěří. Když to 14 let táhnete se svým úhlavním rivalem, důvěru bude těžké získat.

Nevděk světem vládne

Dosavadní šéf německé sociální demokracie Sigmar Gabriel svůj konec ve funkci nikomu neoznámil oficiálně a všichni se ho víceméně dozvěděli až z rozhovoru pro časopis Stern. Nový šéf SPD oceňuje, že někdo takhle ustoupil ze svého postu „pro dobro strany“.

Gabriel se sice po Franku-Walteru Steinmeierovi stal novým šéfem německé diplomacie, a i když by jím chtěl být i po volbách, místo jisté nemá. „Budu muset Sigmara zklamat. Vyhrajeme volby a já se stanu německým kancléřem. Ale protože nezískáme absolutní většinu, je velmi pravděpodobné, že koaliční partner bude žádat post ministra zahraničí,“ říká narovinu nový lídr SPD do voleb Martin Schulz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek