Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Koka nás živí.“ Kolumbie jí loni vypěstovala rekordní množství

„Koka nás živí.“ Kolumbie jí loni vypěstovala rekordní množství

V Kolumbii se loni pěstovalo nejvíce koky od roku 1994, proti roku 2015 nárůst činil 18 procent. S odkazem na úterní zprávu Bílého domu o tom dnes informovala agentura AP. Koka tak odhadem pokrývala 188 tisíc hektarů, což je pro srovnání téměř čtyřnásobně větší rozloha, než jakou má Praha.

Většina koky se pěstovala v odlehlých oblastech na jihu země. Místní rolníci, kteří desítky let žili pod nadvládou levicových povstalců, napjatě čekají na společný plán vlády a povstalců, který by měl umožnit, aby s pěstováním koky přestali a začali pěstovat legální plodiny.

Kolumbijská vláda loni podepsala mírovou dohodu s povstaleckou organizací Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), aby ukončila válku, která si vyžádala na 200.000 lidských životů. Obě strany se také mimo jiné dohodly na rozvoji zemědělských oblastí.

„Listy koky nás živí,“ vysvětluje devětačtyřicetiletý Eduardo Espinosa, který koku pěstuje už 17 let. „Pěstování nás jen vyčerpalo, vystavilo nás nepříjemné pozornosti a připravilo nás o iluze,“ dodává.

Bílý dům je ale přesvědčen, že dohoda mezi FARC a vládou přiměla mnoho farmářů pěstovat koku, protože vědí, že pokud se pěstování oficiálně vzdají, dostanou státní dotace, aby místo koky mohli pěstovat například brambory či ovoce.

Produkce kolumbijského kokainu začala stoupat v roce 2013 a od té doby měla vzestupnou tendenci - mimo jiné proto, že Kolumbie přestala kvůli zdravotním rizikům rozprašovat na pole s kokou ničivé chemikálie. „Přes 20 jsme rozprašovali na nelegální pole chemikálie, žádný velký úspěch se ale nedostavil,“ řekl agentuře AP kolumbijský vládní analytik Rafael Pardo.

Členové kolumbijské vlády společné s vedením FARC od podpisu smlouvy cestují do odlehlých oblastí a snaží se přesvědčit rolníky, aby se pěstování koky dobrovolně vzdali. Kolumbijská policie a armáda zatím dostala za úkol pole koky ničit. Vláda doufá, že tak do konce tohoto roku zničí 100.000 hektarů koky.

Zatím asi 55 tisíc rodin souhlasilo, že koku pěstovat přestanou. Experti jsou ale skeptičtí a nevěří, že se chudí rolníci pěstování koky zcela vzdají. Jednomu rolníkovi totiž každý rok vydělá průměrně 1 180 dolarů (asi 30 tisíc korun). Rostlina teď přináší živobytí zhruba 82 tisícům rodinám. Úspěšnost mírové dohody podle úřadů na snížení produkce koky ale závisí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek