Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kolaps bezpečnosti. Policie Rio de Janeira zabila za dva měsíce 182 lidí

Kolaps bezpečnosti. Policie Rio de Janeira zabila za dva měsíce 182 lidí

Reflektory, které ozařovaly Rio de Janiero před olympiádou a fotbalovým šampionátem, zhasly a v ulicích se rozzuřila bitva mezi policisty a gangy. Jen první dva měsíce letošního roku tamní policie během potyček zabila 182 lidí. 

Brazilská policie patřila celosvětově k těm „nejvražednějším“ celá léta. V době ekonomického růstu země investovala peníze do bezpečnosti a prevence kriminality, situace se pomalu zlepšovala, teď se vše vrací do starých kolejí. Rio de Janeiro je na pokraji bezpečnostního kolapsu, žije v něm více než 6 milionů lidí.

Ve srovnání s loňským rokem se počty mrtvých za stejné období, které zabila ve městě police, zvýšily o 78 procent.

Organizace Amnesty International upozorňuje, že ze strany policie dochází k porušování lidských práv a Brazílie proti tomuto alarmujícímu zjištění neučinila rázné kroky. Policejní brutalita vytváří nepřátelský vztah mezi veřejnými orgány a chudšími obyvateli města, řešení je v nedohlednu.

Město totiž nemá peníze. Federální vláda žádá o navýšení rozpočtu na zajištění bezpečnosti o 2,5 milionu dolarů. Gangy ve městě bojují o přístup k drogovým cestám a prodejním místům a mají brutální praktiky. Po jednom z policejních zátahů zapalovaly gangy autobusy a náklaďáky, což způsobilo kolaps dopravy.

Zločinci se soustředili na to, aby získali zpět půdu, kterou bezpečnostní složky dostaly pod svou správu během rozsáhlých dlouhodobých policejních akcí. Ty probíhaly od roku 2008 a připravovaly město na dvě velké mezinárodní události – fotbalový šampionát a olympiádu. Během let se podařilo kriminalitu snížit a získat části města, které dříve ovládaly gangy a stát tam měl jen limitovaný přístup.

Střety mezi policií a zločinci se v posledních měsících stupňují a ve městě je teď zvykem slyšet střelbu a to nejen ve slumech, ale také v bohatých částech města. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek