Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komise prověřující vztahy Trumpa a Kremlu připomíná Pata a Mata. Nemá ani jednoho zkušeného vyšetřovatele

Komise prověřující vztahy Trumpa a Kremlu připomíná Pata a Mata. Nemá ani jednoho zkušeného vyšetřovatele

Tříměsíční vyšetřování americké senátní komise ohledně vztahů Ruska a prezidentského týmu Donalda Trumpa připomíná víc než co jiného frašku. Panel nemá žádné řádné zaměstnance, kteří by se tématu věnovali na plný úvazek, a vyšetřovací komise tak po čtvrt roce ani nezačala pořádně pracovat, uvádí server Daily Beast.

Podle serveru je panel vyšetřující napojení Donalda Trumpa na moskevské struktury během prezidentské volby ještě bezzubější, než byly některé komise notoricky známé pro svou nečinnost. Například komisi, která vyšetřovala údajné mučení pod dohledem CIA, trvalo léta, než dospěla k jakémukoliv závěru – a současné vyšetřování je ještě pomalejší. Otázkou zůstává, zda je vyšetřování pomalé kvůli neschopnosti senátorů, nebo zda je někdo účelově někdo brzdí.

Daily Beast s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování uvádí, že vyšetřovací komise má zatím jen sedm pracovníků, kteří se aféře věnují na poloviční úvazek. Ani jeden z nich však nemá zkušenosti z vyšetřováním podobných případů či právní vzdělání a většina z nich nemá ani zaměření na Ruskou federaci. Navíc nebyla vyslechnuta ani jedna klíčová postava celé aféry.

„Nevím, jak chtějí v této věci jakkoliv pokročit bez toho, aby měli k dispozici trénované vyšetřovatele a prokurátory. V ideálním případě byste k prošetření takovýchto případů potřebovali někoho, kdo má zkušenosti v oblasti zpravodajství a trestním řízení. Navíc by ti zaměstnanci měli vědět, jak funguje kontrašpionáž,“ říká Scott Horton, právník se specializací na bývalý Sovětský svaz.

„K pořádnému prošetření byste potřebovali minimálně tucet vysoce kvalifikovaných pracovníků, kteří se tomu budou věnovat na plný úvazek. Nemyslím si, že současné vyšetřování povede k nějakým kvalitním výsledkům,“ dodává Horton.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek