Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunistický bachař týral vězně. Dostal trest 20 let, i když mu táhne na devadesátku

Komunistický bachař týral vězně. Dostal trest 20 let, i když mu táhne na devadesátku

Rumunský odvolací soud dnes potvrdil trest 20 let vězení, který byl loni v prvoinstančním řízení uložen bývalému veliteli jedné z obávaných komunistických věznic v Rumunsku Ionu Ficiorovi. Ten se tak stal druhým někdejším velitelem věznic, kterého rumunská justice teprve až nyní, více než čtvrt století po pádu komunistického režimu, odsoudila za zločiny v těchto zařízeních.

Ficior, kterému bude za týden 89 let, byl obžalován v souvislosti s tím, že v letech 1958 až 1963 zavedl a řídil "nelegální, represivní a nelidský" vězeňský režim vůči politickým vězňům v pracovním táboře Periprava na jihovýchodě země. Tento režim měl podle vyšetřovatelů za cíl zlikvidovat osoby nepohodlné komunistické vládě.

Věznění žili v Peripravě v těžkých životních a pracovních podmínkách. Byli vystavováni extrémnímu chladu, měli nedostatek pitné vody a potravin i léků. Někteří z přeživších si rovněž stěžovali na fyzické týrání. Podle prokuratury za Ficiorova vedení v tomto vězeňském zařízení zemřelo nejméně 103 lidí.

Ficior jakoukoli odpovědnost odmítá. Trvá na tom, že jen plnil svou vojenskou povinnost. Tvrdí také, že dělal vše pro to, aby vězni dostávali jídlo a léky.

Prvním bývalým velitelem jedné z věznic tvrdého komunistického režimu v Rumunsku, který byl za obdobné zločiny pravomocně odsouzen, se loni v únoru stal dnes 91letý Alexandru Visinescu. Také v jeho případu odvolací soud potvrdil dvacetileté vězení, kterým ho potrestal prvoinstanční soud. Justice ho uznala vinným ze zločinů proti lidskosti, konkrétně z odpovědnosti za smrt dvanácti politických vězňů a také za mučení vězněných.