Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec charity pro jezídky. Tisícovka obětí sexuálního otroctví ISIS zůstává bez pomoci

Konec charity pro jezídky. Tisícovka obětí sexuálního otroctví ISIS zůstává bez pomoci

Musely odejít ze svých domovů, přihlížely vraždám svých blízkých, sloužily v sexuálním otroctví Islámského státu. Jezídové a jezídky se stali terčem těch nejkrutějších činů radikální džihádistické organizace a těm, kterým se podařilo ze zajetí IS uprchnout, nyní nemá kdo podat pomocnou ruku.

Kurdské úřady nechaly uzavřít klíčovou charitativní organizaci, která pomáhala jezídským ženám a dětem vyrovnat se s následky sexuálního otroctví Islámského státu a zapojit se zpět do společnosti. Rozhodnutí tak nechalo víc než 1 200 přeživších jezídů na pospas vlastnímu osudu. Po útěku ze zajetí se přitom nemají kam vrátit a bez materiální, psychologické a sociální pomoci se neobejdou. Jezídští uprchlíci také zůstávají bez přístupu ke zdravotní péči a vzdělání, informuje deník The Guardian.

Nejvíce ohrožené jezídské ženy a děti zároveň pomalu ztrácí naději na přesídlení do Kanady, kde mohli zažádat o azyl. Právě charitativní organizace Yazda měla mít na starost prověřování a identifikaci těch, kteří to nejvíce potřebovali a mohli v Kanadě požádat o ochranu.

Právě jezídové patří mezi nejvíce ohrožené skupiny Islámským státem, který je považuje za pohany. Když bojovníci IS v roce 2014 vpadli do severoiráckého převážně jezídského Sindžáru, povraždili tisíce mužů a ženy byly odvlečeny do zajetí, odkud byly prodávány do sexuálního otroctví. Statisíce dalších prchly do nedalekých hor. Poté, co Islámský stát ze sindžárského regionu odešel, začala zde fungovat organizace pomáhající jezídům, kteří se vrátili zpět. Její fungování ale bylo začátkem ledna zrušeno.

Uzavření proběhlo ze dne na den. Do charity vtrhly místní bezpečnostní složky, přerušily setkání jezídských uprchlíků a nařídily všem přítomným, aby opustili budovu. Ihned poté byla kancelář uzavřena a s okamžitou platností byly zastaveny také všechny charitativní operace v terénu.

Kdo jsou jezídové?
Jezídové jsou etnicko-náboženskou skupinou, kterou zastupují především Kurdové ze severního Iráku. V jejich náboženství se mísí křesťanské i islámské prvky. Na rozdíl od křesťanství svůj původ odvozují striktně jen od Adama. Věří v Boha, kterého považují za stvořitele světa, a v sedm andělů, z nichž nejvýznamnější je Melek Táús

Regionální kurdská vláda uzavření charity zdůvodňuje dlouhým seznamem deliktů, kterých se měla organizace dopustit. Měla například nabádat jezídy k opuštění Iráku, hlavním důvodem však podle úřadů je, že nemá platnou licenci. Personál organizace ale tvrdí, že to není pravda a licence je platná až do listopadu 2017. Zároveň důrazně odmítá i další obvinění kurdských úřadů.

„Snažili jsme se s vládou zahájit dialog, problémy vyřešit a vrátit se do práce pomáhat přeživším, kteří jsou tímto zastavením provozu velmi postiženi,“ říká pracovník charitativní organizace Abid Šamdýn. Na holičkách kvůli tomu zůstalo na 200 dětí, kterým charita zajišťuje přístup ke vzdělání, 15 tisíc lidí žijících v uprchlických táborech a tisíce dalších, kteří byli vyhnáni ze svých domovů.

Yazda je jedinou organizací v regionu, která se orientuje na pomoc převážně jezídům a obzvláště ženám, které přežily zajetí. Taková charitativní podpora je ale pro přeživší ženy a děti zásadní. Organizace Human Rights Watch navíc upozorňuje, že stovky dalších budou potřebovat pomoc, pokud se podaří osvobodit také Mosul.

„Pokud uniknou do bezpečí, je velmi důležité, aby byly na místě organizace, které jim budou poskytovat podporu,“ říká irácká výzkumnice Belkis Willeová. Díky organizaci se podle jejích slov zároveň podařilo zvýšit povědomí o jezídech, kteří tak získávali větší mezinárodní podporu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek