Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec éry Angely Merkelové? Většina Němců už ji za kancléřku nechce, ukázal průzkum

Konec éry Angely Merkelové? Většina Němců už ji za kancléřku nechce, ukázal průzkum

Téměř dvě třetiny Němců si nepřejí, aby Angela Merkelová po letošních volbách obhájila post kancléřky. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov. Němci naopak vidí naději na změnu v sociálnědemokratickém kandidátovi na kancléře Martinu Schulzovi. Skoro polovina dotázaných uvedla, že podle nich velká podpora bývalého předsedy Evropského parlamentu vydrží až do zářijového hlasování.

Po dvanácti letech by si změnu v čele německé vlády přálo podle agentury YouGov 64 procent dotázaných Němců. Angele Merkelové podle zmíněného šetření fandí jen osm procent respondentů, kteří doufají, že po volbách usedne do křesla kancléřky právě ona.

Nedávný průzkum ukázal, že by v přímém souboji uchazečů o kancléřské křeslo Merkelovou porazil bývalý předseda Evropského parlamentu a kandidát sociálnědemokratické strany (SPD) Schulz. Po oznámení jeho kandidatury začaly prudce stoupat preference celé strany, která se svému koaličnímu partnerovi, konzervativní unii CDU/CSU, v průzkumech už prakticky vyrovnala. To se stalo naposledy před osmi lety.

Podle mnohých kritiků ale nadšení voličů z Schulze a SPD až do 24. září, kdy budou Němci vybírat poslance Spolkového sněmu, nevydrží. Průzkum agentury YouGov ale tvrdí opak. 47 procent dotázaných se podle něj domnívá, že Schulzův vliv na oblibu SPD má trvalejší povahu a až do voleb vydrží. O opaku je přesvědčeno 38 procent respondentů.

Členové Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), která staví kandidátku jen v Bavorsku, se v poslední době snaží na Schulze stále více útočit, upozornila agentura DPA.

Po místopředsedkyni CDU Julii Klöcknerové se dnes do Schulze pustil i ministr financí Wolfgang Schäuble, který ho přirovnal k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. „V době, kdy po celém světě narůstá pokušení populismu, nesmějí politici hovořit jako pan Schulz,“ dodal ministr.

„Tyto útoky ukazují především to, jak moc je unie (CDU/CSU) nervózní,“ reagovala generální tajemnice SPD Katarina Barleyová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek