Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec klasickým dálničním známkám? Brusel chystá změny, úlevy čekají na auta s nízkými emisemi

Konec klasickým dálničním známkám? Brusel chystá změny, úlevy čekají na auta s nízkými emisemi

Poplatky za dálniční známky v závislosti na počtu ujetých kilometrů, elektronické mýtné s možností nákupu po celé EU a slevy pro automobily s nízkými emisemi. To jsou změny, které v příštích letech plánuje pro osobní i nákladní dopravu zavést Evropská komise. S konkrétními legislativními návrhy by měla přijít v nejbližší době.

Česká republika, Rakousko, Bulharsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Německo se budou muset rozloučit s dosavadním systémem zpoplatňování dálnic, který se opírá o počet dní. Nový systém zpoplatnění, který má začít platit v roce 2023, bude záviset na počtu ujetých kilometrů. Píše se to v návrzích, které unikly z legislativního balíčku o čisté, spojené a konkurenceschopné mobilitě Evropské komise. 

Změny zasáhnou i kamionovou dopravu a vybírání poplatků za užívání dálnic v dalších osmi zemích EU. Patří k nim Švédsko, Litva, Lotyšsko, Dánsko, Rumunsko, Bulharsko, Nizozemsko, Belgie a také Spojené království, které se ale chystá z EU vystoupit v roce 2019.

Důvodem, proč Evropská komise přichází se společnými pravidly, je ochrana životního prostředí. Věří totiž, že pokud bude řidič zvažovat nákup dálniční známky v závislosti na plánované ujeté vzdálenosti, stráví na silnici méně času, než v případě, pokud by měl časově omezenou vinětu.

Komisařka, která má na starosti dopravu, by dnes měla také oznámit, že dálniční známky by v EU měly být elektronické. Řidičům by to mělo umožnit rychlý nákup vinět po celé EU, bez toho aniž by za ně musely platit na hranicích další příplatky.

S citelnou slevou při nákupu známky mohou podle návrhu počítat řidiči kamionů, jejichž auta neprodukují škodlivé emise. Z návrhu vyplývá, že by se jejich cena mohla snížit až o 75 %.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek