Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec konspirací. Ruský velvyslanec při OSN zemřel na infarkt, ukázala pitva

Konec konspirací. Ruský velvyslanec při OSN zemřel na infarkt, ukázala pitva

Stálý zástupce Ruské federace při OSN Vitalij Čurkin, který minulý měsíc náhle zemřel v New Yorku ve věku 64 let, podlehl infarktu a jeho úmrtí neprovázely podezřelé okolnosti. Uvedl to podle agentury AP vysoce postavený představitel newyorských úřadů, obeznámený s výsledky pitvy. Ty nebyly oficiálně zveřejněny.

Představitel newyorské správy nebyl oprávněn oznámit příčiny velvyslancovy smrti, a tak hovořil s AP pod podmínkou anonymity. Úřady s odvoláním na diplomatický protokol a mezinárodní právo výsledky pitvy nezveřejnily, protože diplomatova imunita zůstala zachována i po jeho smrti.

Na úniky informací do médií o velvyslancově anamnéze si stěžovali ruští diplomaté. Mluvčí ruské mise při OSN odmítl poskytnout AP vyjádření ke zprávě o příčině Čurkinovy smrti. Dříve mluvčí mise podle ruské tiskové agentury Interfax ocenil, že rozhodnutí newyorských úřadů nezveřejnit podrobnosti o tomto případu plně odpovídá principům nedotknutelnosti soukromého života a diplomatické imunity.

Ambasador zemřel 20. února poté, co se mu v kanceláři v sídle ruské mise v New Yorku náhle udělalo nevolno. Ve vážném stavu byl převezen do městské Presbyteriánské nemocnice, kde jej však lékaři již nedokázali zachránit.

Čurkin ve funkci působil od roku 2006 a byl nejdéle působícím velvyslancem v Radě bezpečnosti OSN. Diplomat, který se často pouštěl do slovních rozmíšek se zástupci západních zemí, například při obhajobě ruské anexe Krymu, skonal den před svými 65. narozeninami. Pohřben byl 24. února v Moskvě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek