Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec rivality? Většina Rusů chce lepší vztahy se Západem

Konec rivality? Většina Rusů chce lepší vztahy se Západem

Více než dvě třetiny Rusů by si podle průzkumu nezávislého střediska Levada přály sblížení se Západem. Pro zlepšení vztahů se vyjádřilo 71 procent dotázaných, o pětinu více než loni v červnu. 

Výrazná změna je vidět hlavně v ruském postoji vůči Spojeným státům. Negativní názor na ně mělo 56 % lidí v průzkumu, v předchozích letošních průzkumech to přitom bylo zhruba o deset procent více. Vůči Evropské unii se pak záporně vyjádřilo 54 % dotázaných. 

Z průzkumu podle sociologa Alexeje Graždankina vyznívá, že Rusové sice touží po normalizaci vztahů se západními státy, ale myslí si, že iniciativa v tomto směru by měla vzejít od nich.

„Lidé si teď říkají, že Američané jsou chlapíci - zvolili Trumpa, normálního chlapa, přestože proti němu byla veškerá propaganda a celá mašinerie americké elity."
Jevgenij Minčenko, ruský analytik

Lepší vnímání USA ruskou veřejností přičetl médiím, která poukazují na možnost oteplení rusko-amerických vztahů po zvolení Donalda Trumpa; podle jiného průzkumu Levady zlepšení vztahů mezi oběma jadernými velmocemi po Trumpově zvolení očekává více než polovina Rusů.

Zájem o zlepšení vztahů se Západem a současně negativní postoj k USA a EU podle politologa Igora Budina nepředstavují rozpor, ale vystihují dvojznačný vztah k Západu: na jedné straně si Rusové uvědomují ruské zaostávání a potřebu spolupráce, ale přesto vnímají západní země jako nepřátele. Hlubší změna v postojích by potřebovala více času.

Také analytik Jevgenij Minčenko přičítá výkyv v náladách Trumpově zvolení. „Lidé si teď říkají, že Američané jsou chlapíci - zvolili Trumpa, normálního chlapa, přestože proti němu byla veškerá propaganda a celá mašinerie americké elity," poznamenal s tím, že Trumpova soupeřka Hillary Clintonová byla Rusy vnímána jako „komunistická byrokratka" - nenáviděná, prolhaná, falešná a zkorumpovaná.

Socioložka Olga Kryštanovská se domnívá, že vyznění průzkumů ovlivnila jistá únava zahraniční politikou ve stylu „všechny nenávidíme, všichni jsou zlí", jakož i ruské vnímání Trumpova zvolení jako vítězství „našeho člověka" a úspěch ruského prezidenta Vladimira Putina.

„To, že Rusové projevili vřelejší vztah k Američanům, je zásluha výlučně ruských médií," odhadla politoložka Jekatěrina Jegorovová, podle které postoj Rusů k jiným zemím „je vždy především dílem propagandy" ve státních televizích.

List Kommersant připomněl, že při nástupu Baracka Obamy do Bílého domu jen třetina Rusů - oproti nynější polovičce - věřila ve zlepšení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek