Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec uprchlických kvót, jsou neefektivní. Předseda Evropské rady Tusk má navrhnout jiné řešení

Konec uprchlických kvót, jsou neefektivní. Předseda Evropské rady Tusk má navrhnout jiné řešení

Evropská unie by mohla opustit celou ideu přerozdělovacích uprchlických kvót a místo toho přijmout nějaké jiné řešení situace, prohlásí tento týden na summitu Evropské rady její předseda Donald Tusk. „Pokud v příštích šesti měsících nedojde mezi členskými státy ke konsenzu, tak navrhnu alternativní řešení,“ uvede Tusk ve svém projevu, který předem nahlédnul deník Guardian.

Česká republika s Polskem a Maďarskem mohou slavit. Jejich tvrdohlavost, s jakou země odmítaly zavádění „bruselských“ uprchlických kvót se jim vyplatila a dosáhly – navzdory žalobě Evropské komise – svého. Totiž že žádné uprchlické kvóty nakonec možná ani nebudou.

Předseda Evropské rady Tusk by měl evropským státníkům během nadcházejícího summitu navrhnout, aby během příštího půl roku buď došli ke společnému řešení, nebo celý systém kvót opustily. Pokud se zemím najít společnou řeč nepodaří, což je velmi pravděpodobné, navrhne Tusk alternativy. Mezi ně by mohla patřit větší snaha Evropy řešit migrační krizi v místě jejího původu, tedy za hranicemi kontinentu. Konkrétní opatření tak zahrnují například finanční pomoc syrským uprchlíkům, Turecku, či Africe.

Pro systém kvót, který je v rámci širší imigrační politiky nazvané Dublin IV, se přitom již dříve vyslovil Evropský parlament, byť někteří čeští poslanci, například Tomáš Zdechovský, proti jeho oficiální pozici protestovali. „Systém nemůže být nastaven tak, že se z centra všem něco nařídí, a pokud se to státům nebude líbit, tak dostanou pokutu. To je přesně způsob, který následně může lidi proti Evropské unii štvát,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ Zdechovský. O přijetí nové evropské legislativy však nakonec rozhoduje Evropský parlament v součinnosti s Evropskou radou.

Podle Tuska nicméně systém uprchlických kvót prozatím mnoho dobrého nepřinesl. „Pouze členské státy jsou schopny zvládnout migrační krizi efektivně,“ tvrdí Tusk v návrhu svého projevu. „Role Evropské unie je nabídnout členským státům plnou podporu v rozličných atributech jejich azylové a migrační politiky, nicméně unie nemá ani kapacitu, ani legální právo nahradit v tomto ohledu členské státy,“ dodává Tusk.

Předseda Evropské rady se rovněž domnívá, že systém uprchlických kvót je jen vodou na mlýn zastánců tvrdé linie vůči Evropské unii – například Orbánova Maďarska či Kaczynského Polska. Právě tyto státy se totiž vůči kvótám – a stále častěji i vůči samotné Evropské unii – výrazně vyhraňují.

Tuskův návrh projevu nicméně překvapil některé členské státy, uvedl nejmenovaný diplomat. Je pravděpodobné, že se proti němu vysloví jak některé státy migrací výrazně zasažené - zejména Itálie, tak i Evropský parlament a Evropská komise. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek