Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec vyšetřování. Motivem střelce z mnichovského nákupního centra byla šikana, zabil 9 lidí

Konec vyšetřování. Motivem střelce z mnichovského nákupního centra byla šikana, zabil 9 lidí

Důvodem, proč se osmnáctiletý David Ali Sonboly loni v červenci rozhodl střílet u mnichovského nákupního centra Olympia, byla podle německé policie šikana ze strany jeho spolužáků. Němec s íránskými kořeny tehdy zavraždil devět, převážně mladých lidí a poté spáchal sebevraždu. Jeho případ vyšetřovatelé dnešním dnem uzavřeli.

Šíleného střelce Sonbolyho spolužáci ve škole dlouhodobě fyzicky i psychicky šikanovali, v kolektivu byl izolovaný, uvedl státní zástupce na dnešní tiskové konferenci. Mladík trpěl psychickými problémy. Zvláštní nenávist si vybudoval k lidem z jihovýchodní Evropy.

Při útoku si pachatel záměrně vybíral mladé lidi, kteří odpovídali jeho představě o nepříteli, kterému se musí pomstít. Mezi mrtvými byly mimo jiné osoby pocházející z Maďarska, Turecka, Řecka a Kosova. Politický motiv činu vyšetřovatelé ale vyloučili. Pachatel podle nich neměl ani žádného komplice. „David S. čin sám naplánoval a sám provedl,“ uvedl státní zástupce. Rodina, lékaři ani učitelé nemohli o útoku, který plánoval, nic vědět, dodal.

Šílená střelba v Mnichově se odehrála krátce po teroristickém útoku ve vlaku jedoucím do bavorského Würzburgu a krátce před atentátem ve městě Ansbach ve stejné spolkové zemi. Ačkoli bilance střelby v bavorské metropoli Mnichově byla zdaleka nejtragičtější, nejednalo se o teroristický útok, zdůraznilo státní zastupitelství.

Zbraň, kterou útočil, získal Sonboly přes takzvaný Darknet, obtížně přístupnou, anonymní část internetu využívanou mimo jiné k nelegálním obchodům. Zbraní, kterou si takto za 4000 eur (108 000 Kč) koupil, byla na Slovensku vyrobená pistole Glock 17. Právě 32letý muž, který Sonbolymu zbraň prodal, bude jediným, který se bude ze svého činu zodpovídat. Obžalovaný je ze zabití devíti osob z nedbalosti. Hrozí mu několikaleté vězení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek