Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konečné výsledky ve Francii: Macron 23,7 procenta, Le Penová 21,5 procenta

V nedělním prvním kole prezidentských voleb ve Francii zvítězil centrista Emmanuel Macron s 23,75 procenta hlasů. Do druhého kola, které se koná 7. května, s ním postupuje kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Pro ni hlasovalo 21,53 procenta zúčastněných voličů. Konečné výsledky zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra. 

Třetí skončil s 19,91 procenta hlasů zástupce republikánů François Fillon a jen těsně za ním se s 19,64 procenta umístil kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Pátou příčku obsadil socialista Benoit Hamon, pro něhož hlasovalo jen 6,35 procenta zúčastněných voličů. To je nejhorší výsledek socialistů v prezidentských volbách za několik desítek let.

Macron v první reakci slíbil opět stmelit a usmířit občany země a zdůraznil, že bude také usilovat o zisk parlamentní většiny v nadcházejících červnových volbách. Svou politickou stranu Vpřed! (En Marche!) založil teprve před nedávnem, takže ho čeká náročný úkol v budování spojenectví napříč politickým spektrem. Napomoci mu ale může krize, která postihla obě hlavní strany, jejichž kandidáti odešli poraženi.

Le Penová svůj postup označila za historický výsledek a vyzvala všechny francouzské vlastence, aby ji podpořili. Její vyhlídky do rozhodujícího střetnutí s Macronem nejsou ale příliš optimistické vzhledem k vyjádření jejích soupeřů. A nejnovější průzkumy ukazují, že by ji měl Macron, braný jako umírněnější politik, podle zákonitostí dvoukolového systému porazit minimálně třípětinovou většinou.

Francouzský socialistický prezident François Hollande pogratuloval Macronovi k postupu, ale výslovnou podporu mu na rozdíl od premiéra Bernarda Cazeneuva nevyslovil. Podle Fillona by Le Penová vedla zemi k nezdaru, podle bývalého pravicového premiéra Alaina Juppého dokonce do katastrofy. Podle Hamona je nacionalistická politička nepřítelem státu.

Jednoznačnou podporu získal Macron také z Bruselu. Mimo jiné mu blahopřál předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Němec Manfred Weber, který v europarlamentu vede nejsilnější lidoveckou frakci, poděkoval Fillonovi za jeho postoj. Belgičan Guy Verhofstadt, lídr liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu řekl, že ve druhém kole je třeba hlasovat pro Francii "tolerantní, ambiciózní a evropskou".

Celkem se o prezidentské křeslo v prvním kole ucházelo 11 kandidátů, volební účast činila 78,69 procenta. To je o něco méně než v předchozích prezidentských volbách v roce 2012, kdy v prvním kole přišlo hlasovat 80,42 procenta voličů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek