Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koordinovaný útok na sklady slovenské armády. Lupiči ukradli statisíce nábojů i protitankové střely

Koordinovaný útok na sklady slovenské armády. Lupiči ukradli statisíce nábojů i protitankové střely

Slovenská armáda řeší nepříjemný problém. Z několika jejích skladů zmizely statisíce nábojů, které vojáci běžně používají. Odborníci se shodují na tom, že takto rozsáhlá krádež by nebyla možná bez pomoci zevnitř armády a zaznívá podezření, že se rovnou jednalo o koordinovaný skupinový útok na vojenské zásoby.

Nejprve se přišlo na to, že z vojenského skladu v Trenčíně zmizelo 120 granátů a 10 protitankových střel. Minstr obrany Peter Gajdoš po této události nařídil kontrolu munice, při níž se přišlo na další krádež. V muničním skladu v obci Sklené chybí podle slovenského ministerstva obrany „větší množství“ nábojů.

„Můžeme potvrdit, že při mimořádné inventarizaci bylo zjištěno, že v muničním skladě Sklené chybí náboje ve větším množství. Vzhledem k tomu, že kontrola stavu zásob pokračuje, bylo by předčasné poskytovat informace o počtu chybějících nábojů,“ řekla mluvčí slovenského ministerstva obrany Danka Capáková televizi Markíza.

Podle Markízy má chybět až tři sta tisíc nábojů, které slovenská armáda používá při sportovní střelbě a výcviku. Protože má muniční sklad ve Skleném několikastupňový bezpečnostní systém, který má areál chránit před krádežemi i před živelními pohromami, hovoří se o tom, že zloději měli komplice v armádě.

„Nejsem policista, ale sdílím názor, že v tom na 99, 9 procent byli zainteresovaní lidi zevnitř. To nejde udělat tak, že někam přijdete a vykopnete dveře, nebo uděláte díru do stěny… Myslím si, že to byla organizovaná skupina,“ uvedl pro Markízu exmnistr obrany Ľubomír Galko. Kdo to mohlo být a co se s náboji stalo momentálně není zřejmé.

Slovenská armáda celkem disponuje šesti muničními sklady, v nichž má uloženo téměř 4700 tun dělostřelecké, pěchotní a ženijní munice.