Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Koptští křesťané v Egyptě čelí upalování a popravám. Podle Merkelové jsou ale v bezpečí

Koptští křesťané v Egyptě čelí upalování a popravám. Podle Merkelové jsou ale v bezpečí

Poté, co čelili útokům v Sýrii a Iráku, nejsou koptští křesťané, s devíti miliony věřícími největší křesťanská minorita na Blízkém východě, v bezpečí ani v Egyptě. Na Sinaji v posledních dnech došlo k sérii vražd Koptů, na vině jsou samozvaní bojovníci teroristické organizace Islámský stát. Stovky dalších se rozhodly před hrozícím nebezpečím utéct.

Odnož teroristické organizace Islámský stát aktivní na Sinajském poloostrově, Ansar Beit Al-Maqdis, vyzvala své následovníky ve dvacetiminutovém videu k útokům na všechny křesťany za účelem „osvobození Káhiry“. V nahrávce se objevují i papež Theodoros II. a další vysocí představitelé koptské církve coby cíle útoků islamistických radikálů.

V reakci na uveřejnění videa skutečně stoupl počet útoků na koptské křesťany v Egyptě, děsivá je i jejich mimořádná brutalita. Manžela těhotné ženy atentátník popravil před jejíma očima, následně si ještě z ledničky vzal vychlazenou limonádu a v klidu ji vypil, než konečně opustil příbytek, do kterého násilím vnikl.

Koptského obuvníka zastřelili za bílého dne při práci, veterináře přede dveřmi jeho praxe. Dalšího křesťana upálili teroristé zaživa, jiného zastřelili po setmění doma před očima rodiny. V hlavním městě egyptského guvernorátu Severní Sinaj, v Aríši, mezitím kolují seznamy smrti plné křesťanských jmen. „Vypadněte nebo zemřete,“ stojí v materiálech, které se šíří i prostřednictvím internetu.

Před dvěma měsíci postřílel útočník v Káhiře v chrámu svatého Petra a Pavla 29 příslušníků koptské církve přímo při mši. „Vy křižáci v Egyptě, to je jen první útok z mnoha, které ještě přijdou,“ řekl tehdy maskovaný předpokládaný útočník v nahrávce uveřejněné teroristickou organizací Islámský stát.

Stovky Koptů ve strachu o život ze Sinaje prchají, situace v Egyptě tak začíná připomínat scénář známý ze Sýrie či Iráku, kde byli plánovaně vyháněni v minulosti. „Nedělají vůbec nic. Na Sinaji není bezpečnost, nedokážou ochránit ani sami sebe,“ cituje deník Zeit jednoho z koptských uprchlíků, který ostře kritizuje egyptskou policii a armádu.

Egyptské ozbrojené složky svádějí na severu Sinajského poloostrova už několik let ostrý boj se sympatizanty Islámského státu. Stávající rapidní zhoršení situace byla tématem i na sobotní schůzce prezidenta Abdela Fatáha al-Sísího s jeho kabinetem. Vrcholní představitelé Egypta vyzvali armádu, aby pomáhala prchajícím Koptům, například se zajištěním ubytování.

Sísí, který je původně vojákem z povolání, ve svém projevu před důstojníky prohlásil, že v regionu Severního Sinaje je momentálně nasazeno asi 20 až 25 tisíc vojáků. To je sice vyšší počet, než kolik se zúčastnilo třeba Šestidenní války s Izraelem v roce 1967, stejně se ale zdá, že nejsou ozbrojenci schopni si s útočníky poradit a situaci stabilizovat.

Ostrá kritika se v souvislosti s násilnostmi vedenými proti koptským křesťanům snesla rovněž ze strany lidskoprávní organizace Geselschaft für bedrohte Völker (pozn. GfbV, Společnost pro ohrožené národy) na hlavu spolkové kancléřky Angely Merkelové. Zástupci organizace tvrdí, že nechce vidět, k čemu skutečně v Egyptě dochází.

Političce, která se ve čtvrtek chystá na návštěvu Egypta, vyčítají její výrok, kdy pronesla, že koptští křesťané v Egyptě „mají velmi dobrou situaci k tomu, aby praktikovali své náboženství.“ Kancléřka také uvedla, že ze situace Koptů v Egyptě coby muslimsky dominantní zemi, si lze vzít příklad. GfbV v reakci uvádí, že jsou slova Merkelové fackou do tváře egyptských křesťanů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek