Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Korejského diktátora sankce nezlomí. Kimovi pomáhá Rusko a Hitler

Korejského diktátora sankce nezlomí. Kimovi pomáhá Rusko a Hitler

Čína vyslyšela výzvy OSN a omezila dodávky ropy a ropných produktů do Severní Koreje. Diktátorský režim Kim Čong-una už našel východisko z nouze. Pomáhá mu Rusko a paradoxně také dědictví Adolfa Hitlera.

Čína dlouho odolávala tlaku Bezpečnostní rady OSN, která velmoc opakovaně a důrazně vyzývala, aby omezila svou podporu tyranskému režimu v Korejské lidově demokratické republice. Čínu nakonec přesvědčily až opakované testy severokorejských balistických raket. “Čína závazně přislíbila, že výrazně sníží objem ropy a ropných produktů, které do KLDR dodává,” konstatuje americká televize CNN.

Mezinárodní společenství si od sankcí slibuje, že severokorejské hospodářství srazí na kolena. Následovat by měla jednání s diktátorem Kimem. V představách západních diplomatů by Kim měl postupně uvolnit totalitu a vpustit do země nezávislé pozorovatele. Dlouhodobým cílem je na jedné straně dovést KLDR mezi demokratické státy. Druhým, nikoliv ale méně důležitým cílem, je zlikvidovat permanentní hrozbu, kterou Severní Korea představuje pro celý širší region.

Kimův režim totiž systematicky buduje efektivní ozbrojenou moc schopnou ohrozit nejen asijské země, ale také americká mandátní území v Tichém oceánu. Současná Severní Korea je navíc v podstatě nevyzpytatelná. Nikdo nedokáže říct, jak se režim rozhodne řešit svoje narůstající vnitřní obtíže. Vládní moc dokáže obyvatelstvo držet ve strachu a bezmezné poslušnosti k diktátorovi. Faktem ale je také to, že se země pohybuje na hranici hladomoru. Historie přitom poskytuje množství důkazů, že se vlády zahnané do kouta rozhodnou místo pokoření a přijetí podmínek pro ukončení sankcí zaútočit. Typickým příkladem může být Japonsko a jeho chování v roce 1941.

Čína přislíbila, že dá od Severní Koreje ruce pryč. Na prvním místě je třeba poznamenat, že to ještě neznamená, že to skutečně udělá. Severní Korea už navíc našla způsob, jak hrozící výpadek dodávek ropy překlenout.

“Máme množství indicií o tom, že se zvýšilo množství ropy a ropných produktů, které Pchjongjang získává od Ruska,” řekl německé Deutsche Welle Jürgen Hardt, vládní koordinátor transatlantické spolupráce.

Kusé informace ze Severní Koreje, které posbírala v Ósace působící agentura API naznačují, že na sklonku listopadu začala na severu Korejského poloostrova klesat cena pohonných hmot. To lze interpretovat tak, že začaly být dostupnější. Klíčem k tomuto rébusu může být jediné: Někdo – s největší pravděpodobností právě Rusko – do Severní Koreje začal dodávat ropu. Ze strany Ruska to je logický krok. Posílení geopolitického vlivu v korejském prostoru se mu do budoucna bude hodit. Pokud totiž Kim Čong-un jednoho dne začne svou zemi začne otvírat, je pravděpodobné, že v Pchjongjangu uvítá radši Rusy než zástupce Západu.

Jak upozorňuje Deutsche Welle, je možné, že Severní Koreji i dvaasedmdesát po své smrti pomáhá někdejší německý diktátor Adolf Hitler. KLDR totiž v posledních letech mimořádně zintenzivnila výrobu syntetických paliv. Využívá přitom právě poznatky nacistické vědy. Jsou totiž zadarmo a nevztahují se na ně žádné licenční poplatky. A to se chudičké zemi rozhodně vyplatí.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek