Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Král pašeráků uniká. „Vězníte jiného muže,“ vzkázal vyšetřovatelům

Král pašeráků uniká. „Vězníte jiného muže,“ vzkázal vyšetřovatelům

Eritrejec považovaný za jednoho z nejhledanějších pašeráků lidí na světě a za člověka, který posílá lodi s běženci do Evropy, napsal na facebooku soukromou zprávu. Pravost jeho profilu potvrdilo listu The Guardian, který o tom informoval, několik zdrojů.

Těžko uvěřitelný příběh po měsících klidu znovu ožívá. Spekulace, že britská a posléze italská policie nemají v rukách „toho pravého“, sílily už loni, kdy úřady o údajném zadržení Medhanieho Mereda informovaly.

Deník The Guardian teď přichází s další indicií, že hledaný muž stále chodí po světě, a ve vazbě místo něj sedí někdo úplně jiný. 

Důkazem mají být soukromé zprávy na facebooku, který podle zdrojů britských novinářů skutečně patří hledanému pašerákovi. The Guardian zprávu označuje za dosud nejsilnější důkaz, že ve vazbě nesedí Mered, ale o pět let mladší muž s částečně shodným jménem a vzezřením.

„Zmýlili se v jeho jméně – každý ví, že to není pašerák. Doufám, že ho pustí, protože nic neprovedl. Nic mu nesmějí provést,“ stojí podle listu ve zprávě.

Deník pravost účtu dokládá fotografiemi nebo telefonním číslem, které se prý shoduje s tím v dokumentech italských úřadů.

Medhanie Mered? The Guardian je přesvědčený, že ano.Medhanie Mered? The Guardian je přesvědčený, že ano.autor: Info.cz

Novináři také připomínají, že vyšetřovatelé nemají svědky, kteří by mohli proti zadržovanému muži svědčit. Nesedí podle nich ani některé dokumenty nebo výpověď znalce, který měl porovnávat hlasy.

Medhanie Mered přezdívaný Generál je (nebo byl) podle vyšetřovatelů jedním z hlavních organizátorů plaveb migrantů od břehů severní Afriky do Evropy. Řada z těchto riskantních cest skončila tragédií – v trockách přeplněných vratkých lodí zemřely tisíce lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek