Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml stupňuje tlak na Trumpa, chce ho dotlačit k vrácení zabaveného ruského majetku v USA

Kreml stupňuje tlak na Trumpa, chce ho dotlačit k vrácení zabaveného ruského majetku v USA

Kreml spoléhá na politickou moudrost Washingtonu v otázce návratu ruských diplomatických objektů zabavených v USA. Novinářům to dnes v Moskvě řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. O sporu dnes ve Washingtonu mají jednat náměstci ministrů zahraničí obou zemí Sergej Rjabkov a Thomas Shannon.

Odcházející prezident Barack Obama koncem loňského roku vyhostil ze země 35 ruských diplomatů a nechal zavřít rekreační objekty v Marylandu a poblíž New Yorku, které personál ruského velvyslanectví dlouhá léta využíval. Důvodem bylo údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb. Uzavřené areály prý navíc Rusové používali ke špionáži.

Putin tehdy na kroky Washingtonu nereagoval v naději, že nastupující prezident Donald Trump Obamovy kroky odvolá. Dnes, půl roku po Trumpově inauguraci, je situace nezměněná a podle diplomatických zdrojů Rusům dochází trpělivost. Moskva navíc oznámila, že s otevřením rekreačních objektů americká strana spojuje nepřijatelné podmínky. Podle amerických zdrojů chtějí USA, aby Rusko změnilo svou politiku v Sýrii.

„Stále doufáme, že naši američtí kolegové projeví politickou moudrost a politickou vůli,“ řekl dnes Peskov. Dodal ale, že situace je „citlivá a složitá“.

Mluvčí znovu odmítl jakékoli předběžné podmínky USA pro obnovení dřívější situace. „Je to nepřijatelné. Nemovitosti musejí být vráceny bez jakýchkoli podmínek, bez jakýchkoli dalších rozhovorů, protože (ze strany USA) jde o absolutní porušení mezinárodního práva,“ řekl Putinův mluvčí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek