Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml tvrdě varoval příznivce Navalného před demonstracemi. Kritik Putina je ve vězení

Kreml tvrdě varoval příznivce Navalného před demonstracemi. Kritik Putina je ve vězení

Kreml dnes varoval přívržence uvězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného před pořádáním nepovolených demonstrací. Navalnyj se měl v sobotu 7. října, kdy ruský prezident Vladimir Putin oslaví 65. narozeniny, setkat se svými stoupenci v Petrohradu, Putinově rodném městě. Toto pondělí ho ale moskevský soud poslal na 20 dní za mříže, právě za opakované pořádání akcí, nepovolených úřady.

Navalnyj své uvěznění označil za narozeninový dárek Putinovi a podle agentury Interfax vyzval své stoupence, aby v tento den vyšli do ulic.

„Výzvy k nepovoleným akcím a shromážděním, veřejné výzvy (k tomu) odporují platným zákonům. Samozřejmě ti, kdo takto vystupují, jsou postihováni podle zákona," řekl novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Policie Navalného zadržela v pátek, když mířil za svými přívrženci v Nižním Novgorodu. Podle úřadů byl mítink nezákonný; Navalného tým ale tvrdí, že shromáždění bylo povolené. "Dříve mě zavírali za nepovolené demonstrace, teď za povolené," uvedl Navalnyj.

Navalnyj nyní pořádá volební kampaň před prezidentskými volbami, jež se v Rusku budou konat v březnu 2018. Podle ruských zákonů však kvůli svým předchozím odsouzením kandidovat nemůže.

List Kommersant upozornil, že za opakované odsouzení kvůli přestupkům - Navalnyj byl letos odsouzen již třikrát - opozičnímu vůdci hrozí, že dřívější pětiletý podmíněný trest za údajnou zpronevěru se změní v nepodmíněný.

Jiný opoziční předák, spisovatel Eduard Limonov, dnes u soudu v Moskvě dostal pokutu 10.000 rublů (asi 3800 Kč) za porušení předpisů pro pořádání shromáždění. Levičácký opozičník Sergej Udalcov, který byl 23. září spolu s Limonovem v Moskvě na nepovolené demonstraci zatčen, byl podle agentury Interfax odsouzen k pěti dnům za mřížemi a jeho odvolání již bylo zamítnuto.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek