Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml znervózňuje našlapování Američanů kolem sankcí. Jsou nepředvídatelní, stěžuje si

Kreml znervózňuje našlapování Američanů kolem sankcí. Jsou nepředvídatelní, stěžuje si

Rusko si dnes postěžovalo na „nepředvídatelné chování“ Spojených států v otázce sankční politiky. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že postup USA nutí Moskvu „být neustále na pozoru“. Reagoval na zveřejnění seznamu ruských politiků a oligarchů, jimž v USA v minulých dnech sankcemi pohrozily.

Americký seznam byl zveřejněn počátkem týdne v souladu se zákonem, který umožňuje postihnout Rusko za jeho údajné vměšování do amerických voleb v roce 2016, za porušování lidských práv a anexi ukrajinského poloostrova Krym. Zahrnuje desítky ruských oligarchů včetně šéfů dvou největších bank a 114 politiků s úzkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina. Sankce ale bezprostředně nevstupují v platnost.

„K naší hluboké lítosti máme co do činění s velmi nepředvídatelným partnerem,“ prohlásil Peskov. Zavést sankce může podle něj Washington „dnes, zítra nebo pozítří“, a rozhodnutí USA proto mají velmi nepředvídatelný charakter.

Podle agentury Reuters Moskvě vadí hlavně hrozící zákaz odkupu ruských státních obligací, protože možnost zavedení sankcí může zahraniční investory odradit. Ruským byznysmenům může přítomnost jejich jména na seznamu výrazně zkomplikovat podnikání na Západě, mohou mít například ztíženou cestu k bankovním úvěrům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek