Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize kvůli Tuskovi. „Je kandidát Berlína,“ hřímá polská diplomacie. Varšava blokuje závěry summitu EU

Krize kvůli Tuskovi. „Je kandidát Berlína,“ hřímá polská diplomacie. Varšava blokuje závěry summitu EU

Byl to potenciálně důvod k dlouhým debatám, Donald Tusk ale nakonec velmi hladce obhájil svůj post v nejvyšších patrech Evropské unie. 27 států ho podpořilo na další roky v pozici předsedy Evropské rady. Proti bylo právě jenom jeho domovské Polsko. A to je teď podle agentury AFP rozhodnuté udělat, co slíbilo.

Potvrzení Donalda Tuska ve funkci, kterou dosud beztak vykonával, bylo možné považovat veskrze za formalitu. Ne ale podle polské vlády, která proti někdejšímu premiérovi vede takřka kampaň. V Bruselu nakonec polská diplomacie zůstala osamocená a poražená a teď slibuje odvetu: Žádná shoda ohledně migrace, žádná shoda ohledně spotřebitelských témat jako je rozdílná kvalita potravin. Závěry summitu chtějí Poláci podle AFP jednoduše zablokovat.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski podle agentury označil znovuzvolení krajana Donalda Tuska do čela Evropské unie za signál toho, že EU se podřizuje „diktátu Berlína“. Podle předsedy polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského byla porušena pravidla volby vrcholných unijních činitelů a výsledek hlasování ukazuje, že unie je ovládána Německem.

„Je to skvělý den pro Polsko a velice špatný pro polskou diplomacii, která utrpěla naprostou porážku. Všechny státy přehlasovaly Polsko, které zůstalo osamocené, a to je smutné. Přeci všichni věděli, že Tusk vyhraje,“ poznamenal naopak poslanec Grzegorz Furgo z opoziční strany Moderní.pl.

Donald Tusk z pozice předsedy Evropské rady řídí vrcholné unijní schůzky, do podoby EU ale sám příliš promluvit nemůže. Jádro sporů s konzervativní polskou vládou leží v minulosti a osobních konfliktech s dalšími polskými politiky.

„Tusk je kandidát bruselský elit, a tak je to (jeho zvolení) špatný signál, protože je garantem stagnace. Nemá vizi, jen plyne s proudem,“ usoudila například zástupkyně vládní strany Právo a Spravedlnost, poslankyně Dorota Arciszewská-Mielewczyková. O Tuskovi se podle ní rozhodlo v „kabinetech cizí vlády“; někteří její straničtí kolegové rovnou označovali Poláka za „německého kandidáta“ či „kandidáta Merkelové“.

Kabinet Beaty Szydlové, který je vůči Bruselu dlouhodobě v opozici, se rovněž obává, že by úspěšné působení v unijních strukturách mohlo z Tuska udělat atraktivního vůdce polské opozice, za kterým se sdruží všichni, kterým není euroskeptický postoj vlády po chuti.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek