Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize mezi Británií a USA je zažehnána. Londýn už si s Washingtonem zase vyměňuje tajné informace

Krize mezi Británií a USA je zažehnána. Londýn už si s Washingtonem zase vyměňuje tajné informace

Podle deníku The Guardian dnes britská policie obnovila výměnu bezpečnostních dat se svými partnery ve Spojených státech. Spolupráci Britové ve čtvrtek dočasně přerušili kvůli únikům informací z vyšetřování pondělního teroristického útoku v Manchesteru do amerických médií. Přerušení výměny informací tak netrvalo ani 24 hodin. Podle britského listu bylo jeho smyslem spíš než skutečné omezení spolupráce Američanům vyslat signál, že úniky informací do médií jsou nepřípustné.

Šéf protiteroristického policejního útvaru Mark Rowley dnes uvedl, že Spojené státy poskytly Británii „nové záruky“. Jejich povahu neupřesnil.

„Velice si ceníme zásadního vztahu s našimi spolehlivými partnery po celém světě, s nimiž můžeme spolupracovat a sdílet citlivé informace ve snaze porazit terorismus a ochránit veřejnost doma i v zahraničí,“ uvedl Rowley.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil úniky informací z amerických zpravodajských služeb o atentátu v anglickém Manchesteru do médií za hluboce znepokojující. Přislíbil jejich důkladné prošetření a potrestání viníků. Britská premiérka Theresa Mayová s ním o problému hovořila během čtvrtečního summitu NATO v Bruselu.

Po pondělním atentátu, který si vyžádal 22 obětí, unikly do amerických médií citlivé informace, jako například totožnost předpokládaného atentátníka Salmana Abediho či fotografie částí důmyslné bomby z místa činu v multifunkční manchesterské hale.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek