Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize ve Venezuele může skončit armádním pučem, myslí si šéfdiplomat USA. Madura už vidí na kubánské pláži

Krize ve Venezuele může skončit armádním pučem, myslí si šéfdiplomat USA. Madura už vidí na kubánské pláži

Venezuelská armáda by mohla svrhnout socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Nejjednodušší by ale bylo, kdyby sám odstoupil a odjel třeba na Kubu. Podle agentury Reuters to dnes na Texaské univerzitě krátce před svou návštěvou pěti latinskoamerických zemí řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Podle Tillersona ve Venezuele nastane změna, Spojené státy si však přejí, aby byla nenásilná, a k převratu nevybízí. "V historii Venezuely a dalších latinskoamerických zemí se často stává, že armáda nastolí změnu, a to v případě, že situace je velmi špatná a vedení země už nedokáže lidu sloužit," řekl Tillerson s tím, že si není jist, zda tomu tak bude ve Venezuele.

"Maduro by měl dodržovat ústavu," zdůraznil americký ministr zahraničí a dodal, že pokud to pro venezuelského prezidenta bude příliš náročné, tak "určitě má přátele na Kubě, kteří by mu mohli darovat hezkou haciendu na pláži".

Venezuelský vůdce, který ustavením zvláštního zákonodárného sboru vyřadil ze hry demokraticky zvolený parlament ovládaný opozicí, čelí kritice nejen z USA ale i z EU či okolních latinskoamerických zemí, které Madurův režim mnohdy označují za diktaturu.

Prezident země stižené hladem a ekonomickou krizí šíří teorii, podle níž spiknutí vedené Američany usiluje o jeho svržení. Koncem roku například Caracas vyhostil brazilského velvyslance.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek